Mikulášske korčuľovanie VII.A +III.A
- 4
Pozvánka
Na svätého Mikuláša neučí sa, neskúša sa.
- 93
Aby sme dostáli tejto povedačke, prichystali sme si pre naše deti Mikulášske dopoludnie, počas ktorého sa mohli zapojiť do aktivít podľa svojich preferencií. Niektoré sa venovali tvorivému písaniu a vyskúšali si rôzne básnické formy, iní dali prednosť logickým hrám a rébusom, prípadne si zahrali spoločenské hry. Ďalší, manuálne zruční, si vyrobili krásne vianočné stromčeky, nápadité vianočné ozdoby či upiekli a vyzdobili medovníky. Športovci navštívili zimný štadión a prevetrali svoje korčule a ďalší športu chtiví žiaci si zahrali turnaj vo futbale. Mozgové závity si mohli potrápiť aj v šachovom turnaji.
Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli k dnešnému vydarenému dopoludniu a takisto veľká vďaka patrí pánovi Gregorovi z Lesnej správy Topoľčianky za stromček, ktorý oddnes zdobí školskú jedáleň.
Mgr. Monika Horváthová
Divadelné predstavenie „Luskáčik“
- 15
Luskáčik – jeden z najkrajších príbehov o priateľstve, patrí neodmysliteľne k obdobiu Vianoc. Žiačky a žiaci VI.A, V.A a V.B triedy mohli tento rozprávkový príbeh, ktorý vznikol na základe knihy nemeckého autora E.T.A.Hoffmanna, navštíviť v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre. Príbeh sa odohráva na Štedrý večer v dome lekára Stahlbauma s jeho manželkou, dcérou Máriou a synom Franzom. Krstný otec Márie jej prinesie darček, bábku vojaka menom Luskáčik, o ktorom jej vyrozpráva krásny príbeh. V tajomnom svete pod vianočným stromčekom ožívajú hračky aj odvážny Luskáčik bojujúci s Myším kráľom. Mária svojho hrdinu neopustí a pomôže mu. Príbeh o tom, ako dobro a láska zvíťazia nad zlom, je jedným z najkrajších symbolov Vianoc. Dobre naladení sme si prezreli zimnú výzdobu Nitry a vychutnali atmosféru vianočného mestečka. Zahriali sme sa punčom, ochutnali dobroty a naplnili hladné brušká, nakúpili nejaké sladkosti a niektorí aj vianočné darčeky. Trochu vyzimení ale plní dojmov a zážitkov sme sa vrátili domov.
Mgr. Jana Višňovská
1. december – Svetový deň boja proti AIDS
A Aktuálny problém?
I Individuálny problém?
D Dlhodobý problém?
S Spoločenský problém?
Tento deň si na našej škole pripomenuli pedagógovia a žiaci 9.ročníka aktivitami, rozhlasovou reláciou a pripnutím červených stužiek, ktoré sú symbolom a názvom kampane boja proti AIDS.
Čo to vlastne HIV či AIDS je?
HIV je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Napáda imunitný systém, biele krvinky, hlavne T-lymfocyty, a tak znižuje obranyschopnosť organizmu voči rôznym ochoreniam.
AIDS je choroba. Je posledným štádiom HIV infekcie, pri ktorom dochádza k postupnému a definitívnemu zlyhávaniu imunitného systému.
AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj Slovenska a každého jedného z nás.
Tohtoročnou témou či mottom Svetového dňa proti AIDS je: Vykročte cestou práv: Moje zdravie, moje právo! (Take the rights path: My health, my right!). Témou sa má zdôrazniť dôležitosť zdravia ako základného práva a upriamiť pozornosť na to, aby bol zabezpečený rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti pre každého. Odstránenie nerovnosti k prístupu zdravotnej starostlivosti môže totiž viesť k potlačeniu choroby AIDS, ktorá by už nemusela byť do roku 2030 hrozbou pre verejné zdravotníctvo.
Žiaci 9. ročníka venovali hodinu biológie práve tejto problematike. Pripli si červené stužky, diskutovali o HIV víruse a jeho prenose, o možnej prevencií, vytvorili malé plagáty a následne si pozreli film Anjeli. V tomto filme im sestra Františka z OSF (Juhoafrická republika) priblížila jej prácu s ľuďmi v hospici a hlavne maloletými deťmi, ktoré zomierajú na túto chorobu denne.
Buďme aspoň malým posolstvom, hviezdou na nebi, ktorá žiari pre lepšiu budúcnosť!
Napísala: PaedDr. Marcela Sedláková
Mikulášske dopoludnie 😊
Umiestnenie žiakov v športových súťažiach ZŠ Robotnícka.
Streetball – dievčatá 2. miesto
chlapci 1. miesto
Bedminton – dievčatá 2. miesto
Florbal – dievčatá 3. miesto
Magické obdobie blížiacich sa Vianoc naši žiaci umocnili výrobou krásnych adventných vencov a ikebán😊
Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
- 1
Milí rodičia, milé pani učiteľky, vychovávateľky a milí žiaci. Vo štvrtok sme v škole pozbierali posledné krabičky a vlastnoručne vyrobené pohľadnice. Ďakujem, že aj tento rok ste pred Vianocami urobili dobrý skutok, ktorý poteší seniorov v našom najbližšom okolí. Krabičky boli veľmi krásne a bohaté. Podarilo sa nám ich spoločnými silami vyzbierať až 62. Žiaci prispeli krásnymi pohľadnicami, ktoré budú možno najvzácnejším darčekom. V niektorých triedach skladali žiaci krabičky spoločnými silami a ich radosť bola znásobená ich úsilím. Všetkým, ktorí sa zapojili ďakujeme za štedrosť a prajeme krásne Vianoce.
Mgr. Silvia Krčmáriková
Majstrovstvá kraja v šachu
Dňa 28.11. 2024 sa konali Majstrovstvá Nitrianskeho kraja v šachu . V kategórii žiakov základných škôl bojovalo 34 šachistov . V štartovom poli sa objavili aj hráči s ELO bodmi, čo znamená, že ich skúsenosť na 64 poliach už bola značná. V 7 kolovom turnaji našu školu zastupoval Šimom Hobočáni V prvom a štvrtom kole narazil na silnejších protihráčov, ktorým podľahol. V šiestom kole sa podelil o bod s hráčom s ELO bodmi a v záverečnom kole zabodoval, čo mu vynieslo zisk 4,5 boda a tak sa dostal na pekne 6-8. miesto .Pričom od 3 miesta ho delil len bod.Šimonovi gratulujeme za vzornú reprezentáciu a želáme veľa šťastných ťahov .
Projektové vyučovanie v našej Novoškole
- 7
V prepojení s predmetmi VYV+PVO+SJL+ANJ+HUV sme sa v našej II.C triede venovali projektovému vyučovaniu pri téme kostra človeka. S deťmi sme si najskôr zopakovali delenie živočíchov - stavovce/bezstavovce. Deti si vybrali zviera, ktoré zatriedili do skupiny stavovcov/bezstavovcov, určili krátke/dlhé samohlásky, ktoré sa v ňom nachádzajú, na ktorom mieste ich v slove počujú a rozdelili ich na slabiky. V téme sme pokračovali ďalej a nadviazali na kostru človeka, pomenovali najpodstatnejšie kosti, vysvetlili si význam a funkciu kĺbov. Vzájomne sme si kosti hľadali a menovali na svojom tele (bolo to riadne zábavné a vtipné...) Deti dostali na papieri zaujímavosti o kostiach. Tie si každé dieťa prečítalo samé a získanú informáciu každý prezdieľal v kruhu svojim kamarátom. Práve týmto spôsobom sa učíme zreprodukovať získanú informáciu vlastnými slovami. Potom už deti pracovali samostatne a vyrábali si vlastné kostry z vatových tyčiniek. Mali tiež možnosť poskladať si puzzle kostry, alebo priradiť kostry k jednotlivým zvieratám. Na záver sme si ešte napísali diktát o získaných informáciách. V prepojení s ANJ a HUV sme sa naučili časti tela, určovali sme ich na svojom tele a dokreslili na spoločný plagát. Zabavili sme sa pri piesni "Head, shoulders, knees and toes" a pri hre "Saimon says". Pozorovať deti počas dňa v zápale aktivít, ktoré si ani neuvedomujú koľko je hodín a majú chuť pracovať v danej téme ďalej a ďalej, je naozaj úžasný pocit.
Vypracovala: Mgr. Lucia Bátovská
Veľkí čítajú malým - Janko Hraško 😊
- 19
Žiačky vyšších ročníkov / N. Šimalová, E. Hlošková, L. Hubočániová, S. Holá, M. Stredová/ si pre našich prvákov pripravili zaujímavú aktivitu „Veľkí čítajú malým“ a nadviazali tak na vlaňajší rok. V priestoroch našej školskej knižnice deťom prečítali rozprávku Janko Hraško. Niekoľkými otázkami zisťovali, ako pozorne ich počúvali, ale prváci sa nedali zaskočiť a pohotovo na otázky odpovedali. V ďalšej časti všetci spoločne tvorili – vyrábali postavičku Janka Hraška a išlo im to naozaj skvele. Na záver si s pomocou starších žiačok rozprávku aj zahrali. Veríme, že našim prvákom sa táto netradičná hodina páčila, niečo sa naučili a odchádzali spokojní s Jankom Hraškom v ruke a úsmevom na tvári.
Mgr. Jana Višňovská
Naša škola sa uchádza o titul "Škola priateľská k deťom", a preto musíme splniť nejaké úlohy
- 7
Čo pripravujeme?
- plagát s logom UNICEF
- prednášku mladším žiakom o organizácii UNICEF a o právach detí
- slohovú prácu na tému: Predstava o tom, ako by mala vyzerať budúcnosť - pisané ako list dospelým. Aktivita sa globálne volá: "Listen to the Future."
- dňa 20. novembra 2024 povinné oblečenie v modrom, " Turning the world (school) blue."
- tvorenie výtvarných prác na tému - "Šťastné deti - právo na hry a oddych."
Dúfame a veríme, že sa im naše práce budú páčiť a získame titul "Škola priateľská k deťom v školskom roku 2024-2025".
Držte nám palce!
Mgr. Lenka Krchňavá
Ďakujem pani učiteľkám: Mgr. Jana Višňovská, Mgr. Tatiana Preinerová, PaedDr. Marcela Sedláková, Mgr. Silvia Krčmáriková
EXKURZIA ENERGOLAND MOCHOVCE 😊
- 42
Žiaci V.A, V.B a VI.A triedy sa v mesiaci november zúčastnili zaujímavej exkurzie v interaktívnom zábavno-vzdelávacom centre Energoland v Mochovciach.
Na deti tu čakalo viac ako 30 interaktívnych sekcií – poučných aj zábavných. Pozreli si 3D film, kde preskúmali celú evolúciu energie od Veľkého tresku až po blízku budúcnosť. Deti zistili, ako s energiou nakladal človek v minulosti a ako dnes. A takisto ako ľudská činnosť ovplyvňuje skleníkový efekt – jeden z hlavných dôvodov globálneho otepľovania. Pri interaktívnych hrách sa deti zahriali napr. na pretekoch na interaktívnej podlahe, mali možnosť vidieť svoj tepelný obraz a zistili, koľko energie dokážu vygenerovať. Zisťovali, koľko energie potrebujú, aby si nabili telefón. Vyskúšali Van de Grafov generátor, ktorý ich nabil energiou, až im vlasy dupkom stáli. Zajazdili si na motorke bez emisií CO2, kde si zároveň otestovali svoje vedomosti. Na záver si mohli vo fotokútiku vyhotoviť vlastnú selfie fotografiu.
Veríme, že táto exkurzia nabila našich žiakov pozitívnou energiou a odniesli si z nej množstvo zaujímavých informácií.
13. november – Medzinárodný deň nevidiacich
- 2
13. november patrí Medzinárodnému dňu nevidiacich. Organizácie zamerané na pomoc nevidiacim a slabozrakým si v tento deň pripomínajú priekopníka systematického vzdelávania nevidiacich Valentína Haüya. Na Slovensku jeho posolstvo svojou prácou nasleduje aj Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
Pri príležitosti tohto dňa školský podporný tím v Základnej škole Robotnícka v Zlatých Moravciach zorganizoval besedu pre žiakov 3. a 5. ročníka s pani Denisou, ktorá je nevidiacou od svojich 37 rokov. Toto stretnutie bolo pre všetky deti prvým stretnutím s nevidiacim človekom vôbec. Žiaci mali možnosť nazrieť do života nevidiaceho človeka. Pani Denisa žiakom nielen porozprávala svoj príbeh, ale priniesla im aj originálne pomôcky pre nevidiacich. Porozprávala im o Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska, o Braillovom písme, o vzdelávaní nevidiacich detí a dospelých, o výcviku vodiacich psov a tiež im urobila praktickú ukážku sprevádzania nevidiaceho.
Deti najviac zaujala možnosť vyskúšať si šlabikár pre nevidiacich v Braillovom písme, skutočná biela palička, aplikácia pre nevidiacich v telefóne, hodinky pre nevidiacich, kuchynská váha a iné pomôcky.
Táto beseda dala žiakom možnosť uvažovať o živote handicapovaných ľudí, o ťažkostiach, ktoré musia prekonávať každý deň a myslím, že bola veľmi obohacujúca pre všetky strany. Reakcie detí boli veľmi pozitívne.
Pani Deniske ďakujeme za pútavé rozprávanie a ochotu odpovedať na otázky našich žiakov a tešíme sa na ďalšie stretnutie.
Mgr. Krčmáriková Silvia a Mgr. Koklesová Andrea
Umiestnili sme sa na 15. mieste v krajskom kole Jazykového WocaBee šampionátu!
V októbri sa naša škola sa zapojila do celoslovenskej súťaže Jazykový WocaBee šampionát. Šiesty ročník súťaže v učení cudzích jazykov sa koná pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Po skvelom výkone v okresnom kole sa našim žiakom triedy 1.A podarilo finálne získať 15. miesto v krajskom kole.
Do medzinárodnej súťaže Jazykový WocaBee šampionát sa v tomto roku zapojilo rekordných 120 tisíc žiakov z celého Slovenska a Českej republiky. Súťaž sa koná online v obľúbenej online aplikácii WocaBee (čít. "vokabí") www.wocabee.app na učenie cudzích slovíčok pre školy.
Za precvičovanie slovnej zásoby v aplikácii získavajú žiaci body, tzv. WocaPoints. V každom kole súťaže víťazia triedy, ktoré získajú najvyšší priemerný počet WocaPoints na jedného žiaka. Trieda tak súťaží ako tím a v jazykoch sa zlepšujú všetci žiaci v triede.
S denným priemerom 1251 WocaPoints v krajskom kole sa našej triede 1.A podarilo dosiahnuť 15. miesto.
Všetky informácie o súťaži, ako aj jej priebežné výsledky sú k dispozícii na:
www.wocabee.app/sutaz
Tešíme sa, že sa naši žiaci zapojili do súťaže a popri súťažení sa naučili množstvo slovíčok (aj s výslovnosťou) moderným a inovatívnym spôsobom!
Aj naša škola je súčasťou Bubnovačky, 19. november 2024
Majstrovstvá okresu v šachu.
Dňa 13. novembra 2024 sa v priestoroch Gymnázia v Zlatých Moravciach konali
Majstrovstvá okresu v šachu. Našu školu na tomto prestížnom podujatí reprezentovali Matej Kraslan, Šimon Hubočáni, Adam Kolarčík, Alexander Jankulár a Daniel Mandák. V silnej konkurencii statočne bojovali všetci naši šachisti .Najlepšie sa darilo Šimonovi Hubočánimu, ktorý si vybojoval bronzovú medailu a zároveň postup na Majstrovstvá kraja . Srdečne gratulujeme k tomuto úspechu!
Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry
11. 10. 2024 si žiaci VIII. A IX. ročníka overili svoje vedomosti a komunikačné schopnosti riešením a tvorením úloh zo slovenského jazyka v školskom kole Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Školského kola sa zúčastnilo 6 žiakov z VIII. ročníka ( Michal Ujčík, Matúš Bernát, Júlia Tonková, Laura Hubočániová, Pavel Švec, Miriam Stredová)) a 6 žiakov z IX. ročníka ( Jozef Červený, Nela Šimalová, Jakub Kozolka, Oliver Šabík, Lucia Gašparíková, Artur Chrobák). Žiaci súťažili v troch častiach: test, práca s textom – transformácia, ústny prejav. V školskom kole sa najlepšie darilo Jozefovi Červenému, Michalovi Ujčíkovi a Nele Šimalovej.
V okresnom kole nás úspešne reprezentoval Michal Ujčík. Blahoželáme! Veríme, že žiaci budú aj naďalej prehlbovať záujem o sebavzdelávanie a tvorivú činnosť a zvyšovať záujem o slovenský jazyk a literatúru.
Mgr. Jana Višňovská
Zbierka pre ÚTULOK V ZLATÝCH MORAVCIACH