• Vianočná Viedeň

• Dňa 20. 12. 2023  sa žiaci 6. - 9. ročníka zúčastnili exkurzie vo Viedni. Najskôr navštívili čokoládovňu – Hauswirth v Kittsee. Počas prehliadky mali možnosť vidieť výrobu čokoládových cukroviniek. Vôňa čokolády omámila ich chuťové bunky až natoľko, že žiaci odchádzali s plnými taškami sladkostí. S prázdnymi rukami neodišiel naozaj nik.

Po presune do Viedne ich  čakala prehliadka najväčšieho prírodovedeckého múzea na svete – Naturhistorisches Museum Wien. Múzeum bolo postavené podľa projektov Gottfrieda Sempera a Karla Freiherr von Hasenauera ako stánok na uschovanie a prezentáciu obrovských zbierok Habsburgovcov z cisársko - kráľovského prírodovedeckého kabinetu.  Je veľkolepým miestom, na ktorom sa dá spoznať svet z veľmi zaujímavej stránky.

Vianočnú atmosféru s horúcim punčom v ruke ďalej načerpávali na vianočných trhoch.

S hlavným mestom Rakúska sme sa rozlúčili plní zážitkov, suvenírov a skvelou  náladou.

• Pytagoriáda

• Tak ako je to na našej škole zvykom, aj v tomto školskom roku sa naši milovníci matematiky zapojili do súťaže Pytagoriády. Prihlásilo sa až 36 žiakov, 12.12.2023 riešili úlohy žiaci tretieho, štvrtého a piateho ročníka, 13.12.2023 zase žiaci šiesteho, siedmeho a ôsmeho ročníka. Úspešných riešiteľov máme 13. Blahoželáme im a držíme palce, aby v januári dostali všetci pozvánku do okresného kola súťaže, ktoré sa bude konať v apríli tohto školského roka.

• "Vianočné čítanie"

• Žiaci 5. - 8. ročníka sa dnes učili tradičnú slovenčinu netradične. Zažili Vianočné čítanie v pohode a relaxe na pohovkách, vankúšoch, cítili sa ako doma. Aj takto sa dá motivovať žiakov k čítaniu a rozširovaniu si svojich vedomosti.

• Mikulášske dopoludnie

• Dňa 6.12.2023  sa tradičné vyučovanie vymenilo za tvorivé dielne. Vyrábali sa vianočné ozdoby, piekli perníky a varil sa punč.

• VIANOČNÁ AKADÉMIA

• NAJKRAJŠIE SVIATKY V ROKU,
                   SVIATKY VIANOČNÉ,
            OSLÁVILI SME V NAŠEJ ŠKOLE
                VEĽMI RADI SPOLOČNE :))
            Vo víre svetielok, hudby a krásneho stromčeka sme sa dňa 18. 12. 2023 tešili našej spoločnej vianočnej akadémii. Deti si spolu s pani učiteľkami, vychovávateľkami a asistentkami pripravili nádherný program plný básničiek, piesní a tanca. Dokonca si naši šikovní umelci zahrali aj na hudobných nástrojoch ( klavír, harmonika a bicie ). Jedáleň bola plná dobrej nálady, voňala vianočným punčom a medovníkmi. Hrdí rodičia i starí rodičia sa tešili z vystúpenia svojich ratolestí. Domov sme si všetci odniesli krásny zážitok, z ktoréhospomienka ostane navždy v našich srdciach.

• "Vianočné prianie pre psíkov"

• Padá sniežik padá, snehová vločka na ňufáčik sadá.

Dve očká jagavé pohľadom ma zahrejú.

Otvor náruč a pusť ma dnu!

Budem vďačný za deku, loptičku, či útulok,

ktorý mi poskytol v núdzi prístrešok.

Keby nebol na svete žiaden psík,

s kým by sme sa hrali, zabávali, smiali i rozprávali.......?

Táto básnička je venovaná psíkovi, ktorý sa volá Rita. Rita je v útulku už jeden rok. Našla sa v Jedľových Kostoľanoch, deň po novom roku. Mám ju veľmi rada.

Milí žiaci, týmto Vás chceme požiadať o Vašu podporu malým finančným príspevkom pre Útulok zvierat v Zlatých Moravciach. Týmto činom by sme spoločne mohli psíkom vytvoriť kvalitnejšie podmienky pre život, kým si nájdu ich skutočný nový DOMOV:

Keďže je obdobie Adventu a viac sa nad sebou a životom zamýšľame, chodíme do kostola a modlíme sa.

Dovoľte na záver Motlidbu za zvieratá

Poďakovanie za zvieratká

Aj ony patria modlitbičke

Veď si ich  stvoril pred nami.

Skôr ako my Ti boli boli blízke

a nazval si ich menami.

Sú Tvojím darom.

Nuž i za ne zaďakujeme nebesám.

Kto žije s nimi, ten je, Pane,

na tejto zemi mebej sám.

Aj my to vieme, nepovieme.

Len im a iba pošušky.

Ako bratom im rozumieme,

keď hlladkáme ich kožúšky.

Žiačky Evelin, Tamara, Kristína IV. A

• Mikulášsky šachový turnaj.

• Dňa 6. 12. 2023 sa naši žiaci mali možnosť zapojiť do Mikulášskeho šachového turnaja. Počas celého turnaja panovala skvelá predvianočná nálada. Bojaschopnosť našich šachistov podporili medovníky, čokoládky a dokonca aj Mikulášsky punč. Turnaja sa zúčastnilo 9 šachistov. Súťaživosť bola síce veľká a partie mimoriadne napínavé, ale nakoniec sme dosiahli jasných výsledkov.

Zlato si vo finálovom rozstreli vybojoval žiak VIII.A triedy Jozef Červený.

Pekné druhé miesto si zabezpečil Šimon Hubočáni zo VII.A.

A o bronz sa podelili žiak VIII.A triedy Matúš Vászondy a žiak VII.A triedy Matúš Bernát.

• Šúpolienky

• Na krúžku Tvorivé dielne sa deti vrátili do čias našich starých  mám a babičiek. Vyskúšali si totiž výrobu bábik zo šúpolia. Pri ich výrobe si riadne potrápili prsty, ale s pomocou pani učiteľky nakoniec všetci odchádzali so svojou vlastnou šúpolienkou.

• 1. adventné prekvapenie v 2. A "ČOKO TANEC"

• Advent sa začína a žiaci 2. A triedy si otvorili obálku z adventného kalendára, v ktorej sa skrývalo prvé prekvapenie ČOKO TANEC. O fantastickú zábavu sa postarala bývalá žiačka našej školy Eliška Koklesová. Všetkým sa nám to veľmi páčilo a tešíme sa na ďalšie prekvapenia.