Streetball – dievčatá 2. miesto
chlapci 1. miesto
Bedminton – dievčatá 2. miesto
Florbal – dievčatá 3. miesto
Streetball – dievčatá 2. miesto
chlapci 1. miesto
Bedminton – dievčatá 2. miesto
Florbal – dievčatá 3. miesto
Milí rodičia, milé pani učiteľky, vychovávateľky a milí žiaci. Vo štvrtok sme v škole pozbierali posledné krabičky a vlastnoručne vyrobené pohľadnice. Ďakujem, že aj tento rok ste pred Vianocami urobili dobrý skutok, ktorý poteší seniorov v našom najbližšom okolí. Krabičky boli veľmi krásne a bohaté. Podarilo sa nám ich spoločnými silami vyzbierať až 62. Žiaci prispeli krásnymi pohľadnicami, ktoré budú možno najvzácnejším darčekom. V niektorých triedach skladali žiaci krabičky spoločnými silami a ich radosť bola znásobená ich úsilím. Všetkým, ktorí sa zapojili ďakujeme za štedrosť a prajeme krásne Vianoce.
Mgr. Silvia Krčmáriková
Dňa 28.11. 2024 sa konali Majstrovstvá Nitrianskeho kraja v šachu . V kategórii žiakov základných škôl bojovalo 34 šachistov . V štartovom poli sa objavili aj hráči s ELO bodmi, čo znamená, že ich skúsenosť na 64 poliach už bola značná. V 7 kolovom turnaji našu školu zastupoval Šimom Hobočáni V prvom a štvrtom kole narazil na silnejších protihráčov, ktorým podľahol. V šiestom kole sa podelil o bod s hráčom s ELO bodmi a v záverečnom kole zabodoval, čo mu vynieslo zisk 4,5 boda a tak sa dostal na pekne 6-8. miesto .Pričom od 3 miesta ho delil len bod.Šimonovi gratulujeme za vzornú reprezentáciu a želáme veľa šťastných ťahov .
V prepojení s predmetmi VYV+PVO+SJL+ANJ+HUV sme sa v našej II.C triede venovali projektovému vyučovaniu pri téme kostra človeka. S deťmi sme si najskôr zopakovali delenie živočíchov - stavovce/bezstavovce. Deti si vybrali zviera, ktoré zatriedili do skupiny stavovcov/bezstavovcov, určili krátke/dlhé samohlásky, ktoré sa v ňom nachádzajú, na ktorom mieste ich v slove počujú a rozdelili ich na slabiky. V téme sme pokračovali ďalej a nadviazali na kostru človeka, pomenovali najpodstatnejšie kosti, vysvetlili si význam a funkciu kĺbov. Vzájomne sme si kosti hľadali a menovali na svojom tele (bolo to riadne zábavné a vtipné...) Deti dostali na papieri zaujímavosti o kostiach. Tie si každé dieťa prečítalo samé a získanú informáciu každý prezdieľal v kruhu svojim kamarátom. Práve týmto spôsobom sa učíme zreprodukovať získanú informáciu vlastnými slovami. Potom už deti pracovali samostatne a vyrábali si vlastné kostry z vatových tyčiniek. Mali tiež možnosť poskladať si puzzle kostry, alebo priradiť kostry k jednotlivým zvieratám. Na záver sme si ešte napísali diktát o získaných informáciách. V prepojení s ANJ a HUV sme sa naučili časti tela, určovali sme ich na svojom tele a dokreslili na spoločný plagát. Zabavili sme sa pri piesni "Head, shoulders, knees and toes" a pri hre "Saimon says". Pozorovať deti počas dňa v zápale aktivít, ktoré si ani neuvedomujú koľko je hodín a majú chuť pracovať v danej téme ďalej a ďalej, je naozaj úžasný pocit.
Vypracovala: Mgr. Lucia Bátovská
Žiačky vyšších ročníkov / N. Šimalová, E. Hlošková, L. Hubočániová, S. Holá, M. Stredová/ si pre našich prvákov pripravili zaujímavú aktivitu „Veľkí čítajú malým“ a nadviazali tak na vlaňajší rok. V priestoroch našej školskej knižnice deťom prečítali rozprávku Janko Hraško. Niekoľkými otázkami zisťovali, ako pozorne ich počúvali, ale prváci sa nedali zaskočiť a pohotovo na otázky odpovedali. V ďalšej časti všetci spoločne tvorili – vyrábali postavičku Janka Hraška a išlo im to naozaj skvele. Na záver si s pomocou starších žiačok rozprávku aj zahrali. Veríme, že našim prvákom sa táto netradičná hodina páčila, niečo sa naučili a odchádzali spokojní s Jankom Hraškom v ruke a úsmevom na tvári.
Mgr. Jana Višňovská
Čo pripravujeme?
- plagát s logom UNICEF
- prednášku mladším žiakom o organizácii UNICEF a o právach detí
- slohovú prácu na tému: Predstava o tom, ako by mala vyzerať budúcnosť - pisané ako list dospelým. Aktivita sa globálne volá: "Listen to the Future."
- dňa 20. novembra 2024 povinné oblečenie v modrom, " Turning the world (school) blue."
- tvorenie výtvarných prác na tému - "Šťastné deti - právo na hry a oddych."
Dúfame a veríme, že sa im naše práce budú páčiť a získame titul "Škola priateľská k deťom v školskom roku 2024-2025".
Držte nám palce!
Mgr. Lenka Krchňavá
Ďakujem pani učiteľkám: Mgr. Jana Višňovská, Mgr. Tatiana Preinerová, PaedDr. Marcela Sedláková, Mgr. Silvia Krčmáriková
Žiaci V.A, V.B a VI.A triedy sa v mesiaci november zúčastnili zaujímavej exkurzie v interaktívnom zábavno-vzdelávacom centre Energoland v Mochovciach.
Na deti tu čakalo viac ako 30 interaktívnych sekcií – poučných aj zábavných. Pozreli si 3D film, kde preskúmali celú evolúciu energie od Veľkého tresku až po blízku budúcnosť. Deti zistili, ako s energiou nakladal človek v minulosti a ako dnes. A takisto ako ľudská činnosť ovplyvňuje skleníkový efekt – jeden z hlavných dôvodov globálneho otepľovania. Pri interaktívnych hrách sa deti zahriali napr. na pretekoch na interaktívnej podlahe, mali možnosť vidieť svoj tepelný obraz a zistili, koľko energie dokážu vygenerovať. Zisťovali, koľko energie potrebujú, aby si nabili telefón. Vyskúšali Van de Grafov generátor, ktorý ich nabil energiou, až im vlasy dupkom stáli. Zajazdili si na motorke bez emisií CO2, kde si zároveň otestovali svoje vedomosti. Na záver si mohli vo fotokútiku vyhotoviť vlastnú selfie fotografiu.
Veríme, že táto exkurzia nabila našich žiakov pozitívnou energiou a odniesli si z nej množstvo zaujímavých informácií.
13. november patrí Medzinárodnému dňu nevidiacich. Organizácie zamerané na pomoc nevidiacim a slabozrakým si v tento deň pripomínajú priekopníka systematického vzdelávania nevidiacich Valentína Haüya. Na Slovensku jeho posolstvo svojou prácou nasleduje aj Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
Pri príležitosti tohto dňa školský podporný tím v Základnej škole Robotnícka v Zlatých Moravciach zorganizoval besedu pre žiakov 3. a 5. ročníka s pani Denisou, ktorá je nevidiacou od svojich 37 rokov. Toto stretnutie bolo pre všetky deti prvým stretnutím s nevidiacim človekom vôbec. Žiaci mali možnosť nazrieť do života nevidiaceho človeka. Pani Denisa žiakom nielen porozprávala svoj príbeh, ale priniesla im aj originálne pomôcky pre nevidiacich. Porozprávala im o Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska, o Braillovom písme, o vzdelávaní nevidiacich detí a dospelých, o výcviku vodiacich psov a tiež im urobila praktickú ukážku sprevádzania nevidiaceho.
Deti najviac zaujala možnosť vyskúšať si šlabikár pre nevidiacich v Braillovom písme, skutočná biela palička, aplikácia pre nevidiacich v telefóne, hodinky pre nevidiacich, kuchynská váha a iné pomôcky.
Táto beseda dala žiakom možnosť uvažovať o živote handicapovaných ľudí, o ťažkostiach, ktoré musia prekonávať každý deň a myslím, že bola veľmi obohacujúca pre všetky strany. Reakcie detí boli veľmi pozitívne.
Pani Deniske ďakujeme za pútavé rozprávanie a ochotu odpovedať na otázky našich žiakov a tešíme sa na ďalšie stretnutie.
Mgr. Krčmáriková Silvia a Mgr. Koklesová Andrea
V októbri sa naša škola sa zapojila do celoslovenskej súťaže Jazykový WocaBee šampionát. Šiesty ročník súťaže v učení cudzích jazykov sa koná pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Po skvelom výkone v okresnom kole sa našim žiakom triedy 1.A podarilo finálne získať 15. miesto v krajskom kole.
Do medzinárodnej súťaže Jazykový WocaBee šampionát sa v tomto roku zapojilo rekordných 120 tisíc žiakov z celého Slovenska a Českej republiky. Súťaž sa koná online v obľúbenej online aplikácii WocaBee (čít. "vokabí") www.wocabee.app na učenie cudzích slovíčok pre školy.
Za precvičovanie slovnej zásoby v aplikácii získavajú žiaci body, tzv. WocaPoints. V každom kole súťaže víťazia triedy, ktoré získajú najvyšší priemerný počet WocaPoints na jedného žiaka. Trieda tak súťaží ako tím a v jazykoch sa zlepšujú všetci žiaci v triede.
S denným priemerom 1251 WocaPoints v krajskom kole sa našej triede 1.A podarilo dosiahnuť 15. miesto.
Všetky informácie o súťaži, ako aj jej priebežné výsledky sú k dispozícii na:
Tešíme sa, že sa naši žiaci zapojili do súťaže a popri súťažení sa naučili množstvo slovíčok (aj s výslovnosťou) moderným a inovatívnym spôsobom!
Dňa 13. novembra 2024 sa v priestoroch Gymnázia v Zlatých Moravciach konali
Majstrovstvá okresu v šachu. Našu školu na tomto prestížnom podujatí reprezentovali Matej Kraslan, Šimon Hubočáni, Adam Kolarčík, Alexander Jankulár a Daniel Mandák. V silnej konkurencii statočne bojovali všetci naši šachisti .Najlepšie sa darilo Šimonovi Hubočánimu, ktorý si vybojoval bronzovú medailu a zároveň postup na Majstrovstvá kraja . Srdečne gratulujeme k tomuto úspechu!
11. 10. 2024 si žiaci VIII. A IX. ročníka overili svoje vedomosti a komunikačné schopnosti riešením a tvorením úloh zo slovenského jazyka v školskom kole Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Školského kola sa zúčastnilo 6 žiakov z VIII. ročníka ( Michal Ujčík, Matúš Bernát, Júlia Tonková, Laura Hubočániová, Pavel Švec, Miriam Stredová)) a 6 žiakov z IX. ročníka ( Jozef Červený, Nela Šimalová, Jakub Kozolka, Oliver Šabík, Lucia Gašparíková, Artur Chrobák). Žiaci súťažili v troch častiach: test, práca s textom – transformácia, ústny prejav. V školskom kole sa najlepšie darilo Jozefovi Červenému, Michalovi Ujčíkovi a Nele Šimalovej.
V okresnom kole nás úspešne reprezentoval Michal Ujčík. Blahoželáme! Veríme, že žiaci budú aj naďalej prehlbovať záujem o sebavzdelávanie a tvorivú činnosť a zvyšovať záujem o slovenský jazyk a literatúru.
Mgr. Jana Višňovská
Vážení rodičia, milé deti!
Srdečne Vás pozývame zapojiť sa do projektu Koľko Lásky sa zmestí do krabice od topánok?®. Spoločne môžeme priniesť radosť a lásku seniorom, ktorí často prežívajú Vianoce osamote. Tento projekt ponúka jedinečnú príležitosť spájať generácie a výchovu mládeže prepojiť so skutočnými hodnotami, ako sú empatia, láska a nezištná pomoc.
Kvantita v tomto prípade naozaj nie je dôležitá, ide nám najmä o kvalitu - každá krabička by mala mať vlastnú dušu.
Prosím rodičov aby dodržali tieto zásady pri balení:
Hotové krabice na našej škole zbiera do 28. 11. 2024 školská špeciálna pedagogička Mgr. Silvia Krčmáriková.
Je možné priniesť aj drobné darčeky vhodné na doplňovanie polo prázdnych krabičiek ako sú keksíky, čaje, ponožky, slané pochutiny, mydlá, sprchové gély a vlastnoručné vyrobené pohľadnice.
Mgr. Silvia Krčmáriková
Naša trieda 1.A sa zapojila do 6. ročníka inovatívnej súťaže pre školy s názvom Jazykový WocaBee šampionát.
Súťaž prebieha pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a súťaží sa online v aplikácii na učenie slovíčok - WocaBee (čít. "vokebí").
Trieda 1.A sa v rámci okresu Zlaté Moravce umiestnila na vynikajúcom 2. mieste, vďaka čomu získala ceny a postúpila do krajského kola.
To prebieha práve v týchto dňoch, kedy žiaci súťažia o postup do celoslovenského kola súťaže,
v ktorom môžeme získať ďalšie ceny a príspevok na modernizáciu škôl v hodnote 6 000 €.
Súťaž vyvrcholí medzinárodným finále, v ktorom sa stretnú tie najlepšie triedy z 8 krajín!
Žiaci sa v aplikácii učia novú slovnú zásobu vrátane výslovnosti moderným a veľmi efektívnym spôsobom.
V súťaži sa hodnotí usilovnosť žiakov v učení cudzích jazykov, meraná počtom bodov získaných za precvičovanie slovíčok.
Čím viac žiaci precvičujú, tým viac bodov (za správne odpovede) získajú a viac sa aj naučia.
Každý žiak našej triedy 1.A získal počas okresného kola denne v priemere 1208 WocaPoints bodov, čo sa rovná približne 805 správnym odpovediam pri precvičovaní.
Triedy v šampionáte súťažia ako tím, takže v jazykoch sa zlepšujú skutočne všetci žiaci a slovíčka sa naučia vrátane správnej výslovnosti.
Aplikácia WocaBee navyše pracuje s každým žiakom individuálne za pomoci umelej inteligencie a žiaci si ju môžu spustiť na mobile, tablete či počítači.
Všetky informácie o súťaži, ako aj jej priebežné výsledky sú k dispozícii na:
Tou najdôležitejšou výhrou však bude zlepšenie jazykových vedomostí našich žiakov a ich motivácia k učeniu jazykov, ktoré sú v dnešnej dobe mimoriadne dôležité.
Sme veľmi radi, že na našej škole dávame priestor moderným technológiám a učíme cudzie jazyky inovatívnym spôsobom, ktorý žiakov baví a prináša im skutočné výsledky!
Držíme im v súťaži palce!
Mgr. Petra Kičková
Naša škola, konkrétne žiaci 1.A triedy: Alexandra Števulová a Marcus Max Röhman dosiahli úžasný úspech vo Wocabee súťaži. Prebojovali sa medzi 3 najlepšie triedy v okresnom kole súťaže Jazykový Wocabee šampionát 2024. Umiestnili sa na krásnom 2. mieste.
Držíme im palce v krajskom kole!
Žiaci 8.a a 8.b sa dňa 29.10.2024 zúčastnili workshopu v MSKS v Zlatých Moravciach. Mali možnosť naučiť sa rôzne zručnosti – šitie na stroji, výroba košíkov z pedigu, zhotovenie náramkov. Vlastné výrobky si mohli vziať aj so sebou. Žiaci sa tešili, že využili svoju fantáziu a kreativitu.
Napísala : Mgr. Tatiana Preinerová
Powered by aSc EduPage