Oznam
Majáles 2025
Indonézia - sopečná odysea
- 24
Dňa 2.apríla 2025 sa žiaci 5.a, 5.b, a 6.a opäť stali súčasťou obľúbeného vzdelávacieho projektu Svet okolo nás. Prostredníctvom vzdelávacieho projektu spoznali kultúru, geografiu, prírodu aj históriu ďalekej Indonézie. Atraktívnou formou živo - moderovanej projekcie ich cestovatelia motivovali k poznávaniu sveta a zvyšovali ich záujem nielen o štúdium prírodovedných predmetov.
Expedičný tím túto úžasnú krajinu pomenoval Sopečná odysea alebo Ostrovy úsmevov. Kdekoľvek sa totiž objavili, vítali ich široké úsmevy. Či to bolo v dažďovom lese uprostred Bornea, na odľahlom ostrove Siberut, alebo v mestskej džungli megalopoly Jakarty.
Účastníci expedície zaviedli žiakov na tie najkrajšie miesta ostrovov Borneo, Jáva, Sumatra a Sulawesi. Spoznali nespútanú sopečnú aktivitu, ktorá stála za zrodom celého súostrovia. Navštívili zvyšky dažďového pralesa v srdci Bornea, kde dodnes žijú pôvodní obyvatelia
z kmeňa Dajakov v harmónii s prírodou. Na mentawajských ostrovoch videli dych vyrážajúce rituály šamanov a na Jáve výstup na aktívny vulkán Merapi, ktorého erupcia pred desiatimi rokmi pochovala niekoľko dedín. Torajovia na ostrove Sulawesi ich ohromili svojou jedenásťdňovou pohrebnou ceremóniou, ostrov Bali bol plný chrámov, svätýň a tzv. raj pre surferov. Videli aj najväčšiu skládku odpadu v Indonézii, kde triedia odpad ručne.
Na konci videoprojekcie bola živá beseda, kde mali žiaci možnosť doplniť si vedomosti a mohli získať odpovede na ich zvedavé otázky. Všetci sme odchádzali s úsmevom na tvári, očarení životom ľudí pre nás v tak vzdialenej krajine a uvedomili si, že cestovanie a spoznávanie kútov sveta je jedno veľké dobrodružstvo.
PaedDr. Marcela Sedláková
Report z projektového vyučovania: Obojživelníky
Zadanie znelo jasne: pripraviť hodinu tak, aby som pri tom mohla piť kávu! Dnešný deň bol úžasný! V triede vládlo úplné pracovné ticho, každý vedel, čo má robiť, a všetci sa sústredili na úlohy. Od prvej aktivity, kde deti skladali vety o obojživelníkoch, až po matematické úlohy o žabách, bolo vidno, ako si navzájom pomáhali a komunikovali. Každý pracoval zodpovedne, no zároveň si kontrolovali výsledky a podporovali sa. Skladanie vývinu žaby bolo plné tímovej spolupráce a v kreatívnej aktivite pri tvorbe modelov žiab sa všetci zapojili s nadšením. Poprepájali sme predmety: prírodoveda, matematika, SJ, AJ, VV, mediálna výchova. Celý deň bol plný vzájomnej pomoci a pozitívnej energie. Tento deň nám ukázal, ako môžeme spolu rásť a učiť sa spoločne – aktívne, zábavne a s veľkým nasadením. Misia splnená, káva vypitá, ďakujem, že sa učíme navzájom každý deň. Veľká vďaka patrí Kike z RCPU za mentoringy a povzbudivé slová, má to zmysel.
Medzinárodný deň vtáctva
- 3
Prvý apríl sa zvyčajne spája so žartami, ale v kalendári environmentalistu je 1. apríl Svetovým dňom vtáctva.
Medzinárodný deň vtáctva je dôležitým pripomenutím toho, ako veľmi sú vtáky a ich ochrana prepojené s naším každodenným životom. Oslavujeme nielen ich krásu a rôznorodosť, ale aj dôležitosť ich ochrany pre budúce generácie. Každý z nás môže prispieť k ochrane týchto fascinujúcich tvorov, ktorí obohacujú naše životy svojimi spevmi a prítomnosťou v prírode.
Vtáky zohrávajú kľúčovú úlohu v mnohých ekologických procesoch. Pomáhajú v kontrole hmyzu, prispievajú k opeľovaniu rastlín, šíreniu semien a obohacujú biodiverzitu v rôznych biotopoch. Okrem toho majú aj kultúrny a estetický význam pre človeka, pretože ich spev a prítomnosť v prírode ovplyvňujú naše duševné a emocionálne zdravie.
Pri príležitosti tohto významného dňa si náš žiak 8.a triedy MICHAL UJČÍK pripravil pre žiakov prvého stupňa krátku prednášku o jeho projekte Avifauna našich záhrad v zime. Ďalej im predstavil aj iné svoje projekty s ktorými bol úspešný.
Miško sa každý rok venuje projektovej časti Biologickej olympiády, zameriava sa na problematiku vtáctva a na okresnom kole obsadzuje prvé miesta. Verí, že aj takýmto spôsobom prinesie viac svetla do problematiky ochrany vtáčích druhov žijúcich u nás a tým prispeje k lepšej ochrane prírody.
PaedDr. Marcela Sedláková
2. apríl - Svetový deň povedomia o autizme
Druhého apríla vyjadríte podporu autistom a ich blízkym tak, že si oblečiete niečo modré. Ako prejav úcty k tejto vývinovej poruche sa 2. apríla významné budovy a stavby po celom svete rozžiaria na modro. Táto farba je symbolom komunikácie. Tak ako ľudia dlhé roky nerozumeli ľuďom s autizmom, ani oni nerozumeli nám. Neostaňte ľahostajní a venujte autizmu myšlienku aj vy. Ako sa hovorí je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.
Čítajme si... 2025 – Spoločne v sile príbehov
- 17
Naša škola sa tento rok zapojila do celoslovenského projektu Čítajme si... 2025, ktorý organizuje Linka detskej istoty. Tento projekt motivuje deti k čítaniu a zároveň upozorňuje na dôležitosť duševného zdravia, empatie a vzájomného porozumenia prostredníctvom literatúry.
Čítanie spája a pomáha
Každoročne sa tisíce detí po celom Slovensku zúčastňujú hromadného čítania, ktoré vytvára jedinečnú atmosféru plnú príbehov a spoločných zážitkov. Tento rok sa doň zapojilo aj 205 žiakov našej školy. Cieľom je nielen podporiť záujem o knihy, ale aj poukázať na to, že čítanie môže byť únikom, inšpiráciou aj cestou k pochopeniu vlastných emócií a problémov.
Sme hrdí, že sa naša škola zapojila do tejto krásnej iniciatívy a už teraz sa tešíme na ďalší ročník! Veríme, že aj vďaka takýmto aktivitám budeme viesť našich žiakov k láske ku knihám a k vzájomnému porozumeniu.
Dňa 28. marca 2025 sme si pripomenuli 80. výročie oslobodenia nášho mesta Zlaté Moravce.
„Hrdosť národa siaha tak ďaleko, ako ďaleko siaha jeho pamäť.“
A pamäťou nášho národa sa postupom času stávajú naše deti, naši žiaci, ktorí sa 28. marca zúčastnili pietnej spomienky oslobodenia mesta.
Úloha oslobodiť Zlaté Moravce a okolie pripadla 53. armáde II. ukrajinského frontu pod vedením generálporučíka I. M. Managarova, spolu s vojskami 1. rumunskej armády generála Atanasiu. Prví sovietski vojaci do mesta prišli ráno o 9. hodine od Žitavian a o 11. hodine 28. marca vstúpili na most na hlavnej ulici, a tým oslobodili mesto Zlaté Moravce. Utekajúci vojaci nemeckej armády boli uzavretí na úseku Topoľčianky – Skýcov, kde im bránili v ústupe partizánke jednotky z Tribečských hôr a od východu partizáni z Jedľových Kostolian, Hostí a Obýc. Tieto dediny boli oslobodené 29. marca a zbytky hitlerovských vojsk boli zničené v okolitých lesoch Skýcova, a tým bol 30. marca oslobodený celý okres Zlaté Moravce.
Na pamiatku týchto udalostí bol pri moste cez Žitavu postavený pomník v tvare sviečky, ktorá mala pripomínať večné svetlo, aby ani nasledujúce generácie nezabudli na svojich osloboditeľov. Neskôr bol tento pomník nahradený sochou partizána.
Aj v tejto zvláštnej dobe si musíme pripomínať obete osloboditeľov, ale aj tých, ktorí bojovali za slobodu, demokraciu, aby sme my mohli žiť v mieri. Mier sme brali ako samozrejmosť, no ako vidíme dnes, za mier a slobodu treba stále bojovať.
V hlbokej úcte sa skláňame na pamiatku tých, ktorí za našu slobodu položili svoje životy.
Mgr. Jana Lukáčová
Exkurzia na Okresnom súde v Nitre
Dňa 26. 03. 2025 sa žiaci ôsmeho ročníka presvedčili, že predmet Občianska náuka sa dá osvojovať
zaujímavou, zážitkovou formou. V predmete OBN sa žiaci oboznamujú s odvetviami práva a k nim patrí
aj trestné právo. Preto bola veľmi zaujímavá a podnetná exkurzia na Okresnom súde v Nitre, kde sa žiaci
zúčastnili súdneho pojednávania v trestnej veci krádeže. So záujmom sledovali priebeh pojednávania,
výpovede vinníkov, činnosť prokurátorky, obhajcov a sudkyne. So zatajeným dychom očakávali verdikt a
uloženie trestu pre obžalovaných. Po skončení hlavného pojednávania žiaci mali priestor na otázky a
diskusiu so sudkyňou, ktorá viedla pojednávanie. Odchádzali sme spokojní, poučení a s novými
informáciami. V závere sme poďakovali p. sudkyni, ktorá sa nám celú dobu venovala.Mgr. Erika Strapáčová
Daruj úsmev a on sa Ti vráti späť.
Naši žiaci z Novoškoly sa už zapojili do viacerých projektov, v ktorých podporili sociálne slabších (napr. zber a osobné odovzdanie diek v zime pre ľudí bez domova, návšteva domova dôchodcov – kultúrny program, výroba vianočných pohľadníc a osobných darčekov pre klientov domova sociálnych služieb a pod.). Ich záujem a snaha pomáhať nás pedagógov znova spojila, a preto sme sa rozhodli vytvoriť ďalší projekt, v ktorom vidíme obrovský význam. Naším hlavným zámerom bola podpora vzájomnej spolupráce žiakov, vytvorenie atmosféry plné prijatia a vzájomného rešpektu Dať deťom možnosť socializácie, rozvíjať empatiu a rešpektovať inakosť. Dňa 25.3.2025 sa naši žiaci z 2. C a 3. B triedy v rámci tohto projektu vybrali na návštevu do Špeciálnej základnej školy v Zlatých Moravciach. V priestoroch útulnej školy, nás hneď s úsmevom privítala pani riaditeľka Mgr. Lucia Farkašová. Pani zástupkyňa Mgr. Lýdia Valkovičová nás previedla priestormi školy a zoznámila nás s deťmi. Detský úsmev, spontánne podanie ruky či bezprostredné objatie naše obavy rýchlo roztopili a s deťmi zo špeciálnej školy sme sa hneď skamarátili. Po krátkej prehliadke školy sme sa všetci usadili v herni. Spoločné aktivity boli zamerané na interaktívne čítanie, dramatizáciu a muzikoterapiu s deťmi so stredným stupňom mentálneho postihnutia. Atmosféra plná prijatia a rešpektu priniesla nové priateľstvá a predčila naše obavy. Deti boli úžasné, bezprostredne na seba reagovali a spolupracovali. Deťom so zdravotným znevýhodnením priniesla táto návšteva nielen radostné zážitky a nové skúsenosti, ale pomohla rozvíjať aj ich obmedzené komunikačné zručnosti, flexibilitu a tímovú prácu. Veríme, že táto naša snaha a úsilie dokáže búrať spoločenské bariéry a nás všetkých posunie o krok vpred k ľudskosti, ktorú chceme budovať v našich deťoch.
Spracovala: Mgr. Lucia Bátovská.
Okresné kolo Hviezdoslavovho Kubína: Simon Beleš víťazom!
Dňa 26.3. 2025 sa 4 naši žiaci zúčastnili okresného kola prestížnej recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín, kde ukázali svoj talent v umeleckom prednese poézie a prózy.
V 1. kategórii našu školu reprezentovali Liliana Péková a Ella Končálová zo 4.B, ktoré sa statočne popasovali s konkurenciou a predviedli krásne prednesy.
V 2. kategórii nás zastupovali Kristína Podolská a Simon Beleš z 5.A. S veľkou radosťou oznamujeme, že Simon Beleš získal 1. miesto a postupuje do krajského kola. Jeho pôsobivý prednes zaujal porotu natoľko, že mu udelila najvyššie ocenenie.
Všetkým našim súťažiacim srdečne gratulujeme a ďakujeme im za reprezentáciu školy. Simonovi prajeme veľa úspechov v krajskom kole.
Súťažíme s WocaBee!
V tomto školskom roku sa naša škola zapojila do veľkonočnej súťaže v online aplikácii WocaBee!WocaBee umožňuje žiakom učiť sa slovíčka a výslovnosť cudzích jazykov zábavnou formou na mobile, tablete či počítači. V súťaži môžu vyhrať atraktívne ceny pre seba, učiteľov, ale aj pre našu školu!
Jednou z podmienok súťaže je vyskúšanie inovatívnej novinky v aplikácii – autentických AI konverzácií BeeTalk™. Žiaci sa s aplikáciou kedykoľvek porozprávajú ako s rodeným hovoriacim a zlepšia sa v konverzácii. K dispozícii je dokonca aj „chat“ pre plynulú písomnú komunikáciu. WocaBee pri konverzáciách priateľsky upozorní na chyby a poskytne užitočnú spätnú väzbu ako osobný lektor. Je to zábavné, moderné a skutočne neoceniteľné pri budovaní sebaistoty v komunikácii.
Do veľkonočnej súťaže a žrebovania o ceny zapojí školu, učiteľa aj samého seba každý z našich žiakov, ktorý si do 15. apríla v aplikácii precvičí slovnú zásobu s témou Veľkej noci a vyskúša aspoň jednu konverzáciu BeeTalk™. V hre sú skutočne atraktívne ceny, vrátane licencií WocaBee pre 1 školu z každého okresu až do konca letných prázdnin.
Sme veľmi radi, že učitelia na našej škole prinášajú do vyučovania moderné a inovatívne technológie. Veríme, že aj vďaka veľkonočnej súťaži s WocaBee posunú žiaci svoje jazykové vedomosti opäť o úroveň vyššie. A to, či sme aj vyhrali niektorú z cien sa dozvieme už 16. apríla. Držíme si palce!
Svetový deň Downovho syndrómu
- 9
V piatok, 21. marca, sa žiaci základnej školy Robotnícka rozhodli zapojiť do Ponožkovej výzvy, ktorá je každoročnou aktivitou na pripomenutie Svetového dňa Downovho syndrómu. Tento deň sa každoročne pripomína po celom svete s cieľom zvýšiť povedomie o ľuďoch s Downovým syndrómom a podporiť ich začlenenie do spoločnosti.
Deti z našej školy sa na túto výzvu pripravovali počas celého týždňa v školskom klube. Školský podporný tím v spolupráci s pani vychovávateľkami pripravili rôzne aktivity, ktoré deti motivovali, aby sa dozvedeli viac o Downovom syndróme a významnosti rôznorodosti. V rámci týchto aktivít si deti vymenili názory, tvorili plagáty a kriesili.
V piatok, na samotný deň, sa žiaci rozhodli vyjadriť svoju podporu tým, že si obliekli rozdielne ponožky. Tento jednoduchý, no symbolický čin mal za cieľ ukázať, že každý je iný, no práve v tejto odlišnosti spočíva krása a hodnota každého z nás. Deti tak spoločne prejavili solidaritu a empatiu voči tým, ktorí majú Downov syndróm.
Tento deň tak nielenže umožnil deťom zábavu a poučenie, ale tiež pomohol vytvoriť prostredie, kde sa deti učia byť viac otvorené, tolerantné a citlivé voči inakosti.
Mgr. Silvia Krčmáriková, školský špeciálny pedagóg
Deň otvorených dverí na ZŠ Robotnícka – Zážitky, zábava a nové objavy!
- 42
Dňa 22.marca 2025 sa na našej škole, ZŠ Robotnícka, konal Deň otvorených dverí, ktorý prebiehal od 8:00 do 12:00. Počas štyroch hodín sme privítali budúcich žiakov, ich rodičov a všetkých, ktorí chceli nahliadnuť do školského prostredia plného učenia, športu a zábavy.
Počas celého dopoludnia bol pre návštevníkov pripravený pestrý program. Veľký úspech malo maľovanie na tvár, kde si deti mohli nechať namaľovať obľúbené motívy a premeniť sa na rozprávkové postavy či zvieratká. Športoví nadšenci si mohli v telocvični a na chodbe vyskúšať rôzne disciplíny, ako prekážkovú dráhu, hod na cieľ alebo streľbu na bránu a mnohé ďalšie.
Nezabudli sme ani na malé občerstvenie, ktoré bolo pripravené v školskej jedálni. Návštevníci si pochutnali na koláčikoch, ovocí a osviežujúcich nápojoch.
Vrcholom dňa bola prehliadka celej školy, počas ktorej si rodičia a budúci žiaci mohli pozrieť jednotlivé triedy, odborné učebne, školskú knižnicu či oddychové zóny. Učitelia ochotne odpovedali na všetky otázky a priblížili spôsob výučby i mimoškolské aktivity.
Deň otvorených dverí sa niesol v príjemnej a priateľskej atmosfére. Veríme, že všetci návštevníci odchádzali s úsmevom a tešíme sa, že sa s mnohými z nich stretneme v novom školskom roku.
Ďakujeme všetkým rodičom a deťom, ktorí nás v sobotu navštívili. Veľká vďaka patrí učiteľom a žiakom, ktorí pomohli tento deň zorganizovať.
Tešíme sa na vás opäť o rok!
Modrý pondelok 24. 3. 2025😊
SVETOVÝ DEŇ VODY - VYHODNOTENIE VÝTVARNEJ SÚŤAŽE
Dňa 21.3. 2025 sme sa zúčastnili vyhodnotenia výtvarnej súťaže, ktorú organizovala pri príležitosti SVETOVÉHO DŇA VODY Západoslovenská vodárenská spoločnosť a.s. na tému :
„ Zachráňme ľadovce – každá kvapka sa počíta „.
Sme šťastní, že až štyri žiačky z našej školy si boli na našom námestí prevziať skutočne nádherné ceny :
Natália Benčová – 5.b
Simona Sperková – 7.a
Ema Hlošková – 8.b
Miriam Stredová – 8.b
GRATULUJEME!!!
Oznam
„Veľkí učia malých“
Žiaci 5. B zažili netradičné vyučovanie s názvom „Veľkí učia malých“. Naše ôsmačky sa na chvíľu stali učiteľkami piatakov. Prostredníctvom tajničiek, krížoviek a interaktívnych hier si zábavnou a hravou formou pripomenuli Svetový deň vody. Rozprávali sa o tom, prečo je voda pre nás dôležitá, a naučili sa, ako ju šetriť.
Mgr. Lenka Krcňavá
2. miesto - okresné kolo Geografickej olympiády - Michal Ujčík BLAHOŽELÁME!