• 1.miesto v Biologickej olympiáde

• Alicka Starobová zo ZŠ Robotnícka a jej 1. miesto v Biologickej olympiáde s vit. C.

„V októbri som sa zapojila do výtvarnej aktivity Zdravý životný štýl a na Výchove umením sme vytvorili plagáty na výstavku do MSKŠ. Moja práca bola ocenená p. primátorom, čo ma nesmierne potešilo. Zdravie je totiž nesmierne dôležité a vážime si ho až vtedy, keď ochorieme. Preto som začala premýšľať nad témou Biologickej olympiády v tomto duchu. A v súvislosti s veľkou chorobnosťou žiakov na jeseň, sme s p. učiteľkou Verešpejovou vymysleli tému, ktorá je zaujímavá a pre nás všetkých aj veľmi prospešná. Nazvali sme ju – Poznáme dobre vitamín C ?“

Týmito slovami začína správa Alicky Starobovej, žiačky IX.A triedy, v projektovej časti Biologickej olympiády – kat. C. Alicka je jednou z mnohých našich žiakov, ktorí sa úspešne zapojili do Biologickej olympiády, či už v kategórii C alebo D. Okresné kolo Biologickej olympiády sa konalo dňa 08.02. 2018 na ZŠ Š. Moyzesa v Tesárskych Mlyňanoch. Alicka spracovala svoju tému o vitamíne C naozaj veľmi precízne a vypracovala výbornú prácu, ktorá v sebe zahŕňala nielen poster, ale aj prezentáciu, letáčiky a plagátiky pre žiakov. Začiatok jej práce predstavovalo vytvorenie dotazníka o vit. C pre žiakov, ktorým zistila, že mnoho detí ma slabé vedomosti, odkiaľ získať vitamín C a prečo je vlastne taký významný pre naše zdravie. Chemickým pokusom sme následne zisťovali, v akom ovocí, zelenine sa vit. C nachádza. Išlo nielen o naše tradičné ovocie, ale zisťovali sme prítomnosť aj v rôznom exotickom ovocí, ktoré je dostupné v obchodoch. Zároveň sme zisťovali prítomnosť vit. C aj v rôznych umelých prípravkoch s vit. C z lekárne a na naše veľké prekvapenie sme zistili slabšiu prítomnosť vit. C, ako v ovocí a zelenine. Na základe všetkých pokusov sme spísali zoznam ovocia a zeleniny, v ktorých sme zistili najviac vit. C. Odporúčame teda konzumovať napr. černice, citrusy, karambolu, šípky a tiež papriku, cviklu a mnoho ďalších druhov ovocia a zeleniny. Nasledovalo vytvorenie letáčikov a plagátikov pre žiakov, aby si mohli povedať, že už poznajú vitamín C dobre.

Alicke ďakujeme za krásnu reprezentáciu našej školy. Tešíme sa, že naďalej pokračujeme v tradícii Biologickej olympiády a dúfame, že naši žiaci budú dosahovať také krásne umiestnenia aj v budúcnosti.