• Apríl – mesiac lesov

• Apríl ako mesiac lesov oslavujeme od roku 1952. Lesy znamenajú pre Slovensko veľmi veľa. Rozprestierajú sa na rozlohe cca 2 miliónov hektárov, čo tvorí 42 percent rozlohy Slovenka. Vyskytujú sa u nás lesy listnaté cca 50 percent, ihličnaté 31 percent a zmiešané 19 percent. Život človeka je od nepamäti spojený s drevom. Drevo sa používalo na kúrenie, ale vyrábali sa z neho aj mnohé nástroje. Živý strom v lese je skrýšou pre zvieratá a rôzne organizmy, v jeho korune hniezdia vtáky, kôru obývajú lišajníky a medzi koreňmi bývajú rôzne zvieratká. Lesy majú celospoločenský význam, sú našimi pľúcami i rezervoármi pitnej vody. Lesy okrem produkcie dreva plnia aj zdravotnú a rekreačnú úlohu. Ročne sa vynakladajú nemalé finančné prostriedky na obnovu lesov, výsadbu nových stromčekov, či na odstraňovanie následkov škôd, ktoré napáchajú nezodpovední ľudia. Časté sú nelegálne výruby stromov a ľudia svojou neopatrnosťou či nezodpovedným konaním založia požiar, ktorý vie zničiť veľký kus lesa. Určite nielen v apríli, ale po celý rok by sme mali chrániť naše lesy, udržiavať ich čisté, aby sa zachovali pre ďalšie generácie. Je našou povinnosťou dohliadnuť na to, aby sa táto krása nezničila.

Pri príležitosti apríla- mesiaca lesov sme sa zúčastnili besedy s p. Chládekom v Mestskej knižnici. Pán Chládek zaujímavo rozprával našim piatakom a šiestakom o význame lesa, potrebe jeho ochrany, o organizmoch v ňom žijúcich. Nezabudol žiakom pripomenúť, že v apríli je významným dňom aj 1.apríl – Deň vtáctva. Krásnymi fotkami priblížil žiakom život mnohých vtákov z nášho okolia, napr. aj život bociana bieleho, ktorý má svoje hniezdo neďaleko našej školy. Okrem toho nám ukázal ako sa o vtáky starať, aké búdky a kŕmidlá je možné pre vtákov vyrobiť. Žiaci pozorne počúvali a robili si zápisky z prednášky. Na fotografiách sa snažili spoznať živočíchy a rastliny z lesa. Veď práve v piatom ročníku sa učili o ekosystéme lesa. Na záver žiakom p. Chládek pripravil aj zopár otázok, ktorých správne odpovede odmenil samolepkami.

Sme radi a ďakujeme, že sme sa mohli zúčastniť peknej prednášky, ktorá nás na chvíľu dostala do krásneho prostredia našich lesov.