• Svetový deň vody a exkurzia – Starohutský vodopád

„ Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na Zemi“

Leonardo da Vinci

Svetový deň vody si pripomíname každoročne 22. marca už od roku 1993, kedy bol po prvýkrát vyhlásený Valným zhromaždením OSN. Aj my na našej škole mu venujeme veľkú pozornosť. Či už nástenkou vo vestibule školy, rozhlasovou reláciu a plagátikmi v triedach, aby sme tak žiakov upozornili na význam tohto dňa.

Cieľom  Svetového dňa vody je upriamiť pozornosť svetovej verejnosti na vodu, ktorá je pre život na Zemi nenahraditeľná a ovplyvňuje všetky  sféry života, či si to chceme pripustiť alebo nie. Od vody je závislý nielen človek a jeho život, ale život  na planéte Zem vôbec. Z histórie vieme, že ľudia budovali svoje stredoveké sídliská tam, kde bol dostatok vody alebo existujúce pramene pitnej vody. Pokým pred storočiami sme sa mohli z voľne prístupných prameňov bez obáv napiť, keď človek ovládol „chémiu“ – v druhej polovici 20. storočia a začal ju využívať v prírode, už konzumácia vody z prameňov, ktoré sa nachádzali vo voľnej krajine, bola veľkým hazardom.

Každoročne je vyhlasovaná téma pre Deň vody. Mottom  Svetového dňa vody pre rok 2018 je Príroda pre vodu. Škody na životnom prostredí spolu s klimatickými zmenami spôsobujú vodné krízy, ktoré vidíme na celom svete. Povodne, suchá a znečisťovanie vody sú zhoršované degradovanou vegetáciou, pôdami, riekami a jazerami. Poškodené ekosystémy ovplyvňujú množstvo a kvalitu vody, ktorá je k dispozícii pre ľudskú spotrebu. Ako môžeme znížiť povodne, suchá a znečistenie vody? Použitím riešení, ktoré už máme v prírode.

Prírodné riešenia majú potenciál riešiť mnoho z našich problémov s vodou. Musíme urobiť oveľa viac pre vytvorenie „zelených“ infraštruktúr a harmonizovať ich so „šedou“ infraštruktúrou  (využívanie recyklovanej alebo zachytenej dažďovej vody) všade tam, kde je to možné. Vysádzanie nových lesov , riešenie záplavových oblastí a obnovenie mokradí obnoví vodný cyklus , ktorý prispeje k zlepšeniu ľudského zdravia a živobytia. Možno sa pozastavíte nad otázkou: „Ako ja ako jednotlivec  toto môžem zmeniť ?“. Nuž jeden človek na zmeny nestačí, ale aj mravenisko tvoria len mravce a keď by sme po jednom odobrali všetky mravce z mraveniska ostalo by mravenisko prázdne. Každý jednotlivec môže prispieť svojou troškou k spoločnému dielu, hoci náš podiel na tom bude len vo veľkosti jednej ihličky z mraveniska. Podstatné je však ako sa postavíme k riešeniu problémov, ktoré môžu o pár rokov prerásť do katastrofy, kedy sa pitná voda bude ceniť viac ako zlato či diamanty a keď sa potom pozrieme späť zistíme, že sme premrhali všetky možnosti, ktoré nám príroda ponúkala  a to len preto, že sme  sa stále vyhovárali a nevedeli nájsť spoločnú reč ako postupovať pri záchrane prírody i krajiny.

Keďže je motto tohtoročného Dňa vody - Príroda pre vodu – sme radi, že sme si tento deň  pripomenuli v prírode a to konkrétne pri Starohutskom vodopáde. Starohutský vodopád nie je len taký klasický pád vody, vytvorený zo dňa na deň. Nachádza sa asi 300 metrov od obce Stará Huta a je súčasťou Sklenného potoka. Je jedným z najkrajších a najmohutnejších vodopádov stredoslovenských vulkanitov a jeho nadmorská výška je 525 metrov. Voda padá úctihodných päť metrov. Je obklopený krásnymi skalnými útvarmi z andezitu – sopečnej horniny. Starohutský vodopád odporúčame navštíviť hlavne na jar, kde je jeho sila rozhodne väčšia ako v iné ročné obdobia. V tomto čase má Sklenný potok najväčší prietok z dôvodu roztápajúceho sa snehu. V okolí vodopádu môžete s trochou šťastia stretnúť rôzne chránené živočíchy, ako napríklad salamandru škvrnitú, jaštericu murovanú alebo aj veľmi vzácneho raka čierneho. Čo dodať, tento vodopád má svoje čaro. Nečudo, že patrí medzi päticu vodopádov Slovenska ustanovených Ministerstvom životného prostredia za národné prírodné pamiatky. Žiaci si s nadšením fotili padajúcu vodu, ale aj zľadovatené cencúle a iné krásy prírody.

Samozrejme  nielen vodopád  je súčasťou vody v okolitej prírode. Voda je totiž v prírode všade okolo nás a my si ju musíme chrániť. Pevne veríme, že sme našim žiakom zaujímavou formou pripomenuli tak významný deň, akým Svetový deň vody bezpochyby je.