• Ako sa nám v škole vykuklili motýle...

        • Motýle sú nesporne najkrajším radom hmyzu. Motýľ je nielen krásnou, ale aj veľmi účelnou súčasťou životného prostredia. Poznávanie tajomstiev  tejto časti prírody je dôležité pre každého z nás a preto sme sa v našej škole rozhodli, že žiakom sprostredkujeme úžasný zážitok, akým je vývoj motýľov. Vykuklenie motýľa, pozorovanie zrodu novej formy života a ďalších dobrodružstiev, ktoré motýľa počas krátkeho života čakajú, ale určite zaujme každého, nielen deti.

          Motýle (lat. Lepidoptera Linnaeus) tvoria druhý najväčší rad hmyzu, hneď po chrobákoch. Sú rozšírení po celom svete okrem Antarktídy. Odhadujeme, že motýľov bolo dosiaľ opísaných a pomenovaných vyše 180 000 druhov (cca 127 čeľadí). Rôznych foriem je nepredstaviteľné množstvo. Z tohto veľkého množstva sa udáva z územia Slovenska viac ako 3500 druhov. Všeobecne delíme motýle na denné a nočné, ktoré sa značne líšia farebne aj stavbou tela. Motýle sú veľmi charakteristickým radom hmyzu. Telo tvoria 3 časti: hlava, hruď, bruško(zadoček). Na hlave má väčšina motýľov veľmi charakteristický ciciak a tykadlá. Väčšina motýľov však potravu prijíma v tekutej forme – väčšinou je to nektár, ale aj iné rastlinné šťavy. Z hrude vyrastajú široké blanité krídla, ktoré sú vždy aspoň sčasti kryté čiastočne sa prekrývajúcimi šupinkami, ktoré vznikli premenou chĺpkov. Šupinky sú výrazne pigmentované – popri chemickom sfarbení majú často aj tzv. fyzikálne sfarbenie, ktoré vzniká interferenciou svetla na mikroskopických povrchových skulptúrach šupiniek. Motýle patria preto k najatraktívnejšiemu hmyzu i živočíchom vôbec. Ďalej z hrude vyrastajú aj 3 páry článkovaných končatín. Motýle sa vyvíjajú dokonalou premenou. To znamená, že vývoj prechádza všetkými štádiami a to : vajíčko – larva (húsenica) – kukla – dospelý jedinec.

          A práve tento vývoj motýľov sme spolu so žiakmi sledovali v priebehu niekoľkých dní. Prostredníctvom firmy Insectlore z Bratislavy sme zakúpili „Motýliu záhradu – farmu“, v ktorej sme dostali 5 ks húseníc, kelímok s potravou, sieťku, návod na celý priebeh vývoja. V prvej fáze sme pozorovali húseničky v uzatvorenom kelímku s potravou. Po pár dňoch sa vitálne húseničky začali zakuklovať a tak sme viečko s kuklami presunuli do sieťky. Tu sa nehybné kukly postupne začali premieňať na prekrásne motýle. Po pár dňoch sme už pozorovali poletujúce motýle druhu _ Babôčka bodliaková. Nastala druhá fáza a to prikrmovanie motýľov sladkou šťavou, ktorú sme im dávali na rastlinky a na pomaranč v sieťke. Celý zážitok sme zakončili vypustením motýľov do voľnej prírody v našom átriu. Deti si ešte pred vypustením motýľov urobili krásne zábery na pamiatku. Motýle sa vzniesli do povetria a my sme boli radi, že sme mali možnosť sledovať aspoň na krátky okamih ich život. Myslím si, že si žiaci aj takouto formou určite zapamätali množstvo nových informácií o motýľoch a ich vývoji. Už teraz sa tešíme na ďalšie vykuklenie motýľov.

                                                                                                     PaedDr. Hana Verešpejová

    • Kontakty

      • Základná škola
      • +421376422538 +421915774392
      • Robotnícka 25, 953 01 Zlaté Moravce Slovakia
      • 037/6421761
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje