• CELOŠTÁTNE KOLO BIOLOGICKEJ OLYMPIÁDY

• Naša žiačka, Alicka Starobová, sa ako víťazka Okresného kola Biologickej olympiády – kat. C, projektovej časti zúčastnila v marci Krajského kola Biologickej olympiády, ktoré sa konalo na Spojenej škole v Nitre. Tu Alicka získala so svojim projektom „Poznáme dobre vitamín C?“ krásne 2. miesto. Toto umiestnenie jej zabezpečilo postup do Celoštátneho kola. A tak  sme sa s Alickou v dňoch 18. až 20. apríla zúčastnili Celoštátneho kola 52. ročníka Biologickej olympiády, ktoré sa konalo v Bratislave. Toto trojdňové podujatie zastrešovala organizácia Iuventa v spolupráci s Univerzitou Komenského, z ktorej boli aj členovia poroty, ktorá hodnotila projekty žiakov. V prvý deň si žiaci nainštalovali postery a mohli si pozrieť projekty nielen kat.C, ale aj kat.A,B – čo sú stredoškolské kategórie. Druhý deň olympiády bol náročný, pretože žiaci prezentovali svoje projekty pred porotou. Stres z prezentovania odľahčila prehliadka Bratislavy a v podvečer aj exkurzia do NPR Devínska Kobyla. Tu si súťažiaci, pedagógovia a aj rodičia prezreli krásy prírody rezervácie, pohľad na hrad Devín a na zapadajúce slnko nad Rakúskom. Zážitkom bola aj prehliadka paleontologickej lokality Sandberg, ktorá má sedimenty treťohorného charakteru. Našlo sa tu okolo 300 druhov skamenelín lastúrnikov, ulitníkov a pod. Aj my sme objavili na kameňoch odtlačky lastúr. Žiakov zaujalo taktiež monitorovanie prítomnosti netopierov za pomoci detektorov, ktoré zachytávali ich zvuky. Posledný deň olympiády sa konalo vyhlásenie výsledkov a odovzdávanie cien. Naša žiačka Alicka sa stala úspešnou riešiteľkou Celoštátneho kola Biologickej olympiády, k čomu jej samozrejme blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu našej školy. Pre Alicku to bola prvá účasť na tak významnom podujatí a priniesla jej množstvo nových zážitkov a tiež skúseností. Veríme, že ich využije v ďalšom štúdiu na strednej škole a prajeme jej ešte množstvo úspechov.