Stromy sú svätyne. Ten, kto im vie načúvať, sa dozvie pravdu. Hermann Hesse (1877 – 1962). Strom zohráva nenahraditeľnú úlohu vo vývoji ľudstva. Pre život človeka prinášali stromy veľký hmatateľný úžitok, poskytovali ľuďom ochranu, dôležitý stavebný materiál, zdroj tepla a obživu. Človek obdivoval ich mohutnosť a dlhovekosť. Významná prítomnosť stromov v živote človeka, úcta k stromom, ba i bázeň pred nimi, sa odrážala v bohatých prejavoch duchovného života človeka. Nečudo preto, že majú stromy svoj Medzinárodný deň, ktorý pripadá na 20. októbra. Deň stromov sa vo svete oslavuje od roku 1872, kedy s touto myšlienkou prišiel novinár J. Sterling Morton v USA. Práve on začal vysádzať stromy v štáte Nebraska, kde sa počas 1. Dňa stromov vysadilo okolo milión sadeníc.
Na našej škole venujeme veľkú pozornosť environmentálnej výchove a tak sme sa v rámci biológie vybrali so žiakmi 5. ročníka do CHA Arborétum Mlyňany SAV, ktoré zorganizovalo krásnu akciu s názvom „Zasaď si svoj strom“. Návšteve Arboréta predchádzala príprava žiakov v škole, kde sme sa na hodine biológie učili poznávať dreviny. Vedomosti, ktoré žiaci získali, sme si mohli zážitkovým učením overiť práve na exkurzii v Arboréte v Mlyňanoch. Okrem toho sme aj ostaných žiakov školy informovali o Medzinárodnom dni stromov prostredníctvom nástenky vo vestibule školy. V utorok 22. októbra sme sa teda ocitli s piatakmi v Arboréte. Krásne jesenné počasie nám vytvorilo nádhernú kulisu na poznávanie drevín. Najskôr sme žiakom priblížili históriu Arboréta, ktoré založil dendrológ Gróf Dr. Štefan Ambrózy – Migazzi. So žiakmi sme potom pokračovali v prehliadke a zastavovali sa pri rôznych drevinách, kde sme si určili názov, znaky. Žiaci si zbierali cestou rastlinný materiál ako listy, ihlice, šišky, aby sme v poznávaní pokračovali neskôr aj v škole. Zároveň si žiaci dreviny aj fotili. Dostali sme sa až k ploche severoamerickej dendroflóry. Tu nám pracovníčky Arboréta urobili malú prednášku o stromoch a ukážku výsadby stromčeka. Každý žiak si zasadil svoj stromček – smrek. Do školy sme odchádzali všetci so stromčekom a s dojmami z prehliadky krásneho Arboréta. Môžem len dúfať, že sme aj takýmto spôsobom priblížili žiakom význam stromov pre človeka, svet. Stromom budeme aj naďalej venovať pozornosť, pretože sú pre nás nesmierne dôležité. Sme radi, že sme boli na tejto akcii a touto cestou sa chcem poďakovať Arborétu v Mlyňanoch za možnosť zúčastniť sa nádherného podujatia „Zasaď si svoj strom“.
PaedDr. Hana Verešpejová
16. októbra si pripomíname Svetový deň zdravej výživy. Výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje zdravie. Poskytuje nielen krytie základných potrieb energie a jednotlivých živín potrebných pre život, ale je spojená s emóciami, často aj s pocitom uspokojenia. Výživa sa spoločne s fyzickou aktivitou a genetickou dispozíciou podieľa na výslednom výživovom stave jedinca. Správna výživa sa významnou mierou podieľa na zdravotnom stave obyvateľstva, ovplyvňuje kvalitu a dĺžku života a je hlavnou podmienkou prevencie a liečby najvýznamnejších ochorení.
Každoročne si aj my na škole tento deň pripomíname. Tento rok sme pre našich žiakov pripravili zaujímavú aktivitu, ktorú sme nazvali: „Moja trieda to zje rýchlejšie ako Tvoja.“ Začali sme v jedálni školy so žiakmi I. stupňa. Zvedavé očká detí sledovali najskôr prezentáciu, plnú obrázkov veselého ovocia, zeleniny, ktoré deti spoznávali a pomenovávali. Nasledovali samozrejme aj ďalšie potraviny, ktoré sú súčasťou zdravej výživy človeka - ryby, mliečne výrobky, cereálie a pod.. Upozornili sme žiakov ale aj na nezdravé stravovanie v podobe sladkostí, čipsov a hamburgerov. Určite zábavnejšou časťou pre deti bola súťaž, ktorej cieľom bolo čo najrýchlejšie zjesť misku plnú ovocia a zeleniny. Žiaci sa s radosťou pustili do jedenia, povzbudzovaní svojou triedou. Najrýchlejšie sa podarilo zjesť ovocie a zeleninu štvrtáčikom. Nasledovala pekná rozprávka o tom, ako Macko uško kupoval med. Detičky I. stupňa odchádzali z jedálne s úsmevom a s obrázkami ovocia a zeleniny na vyfarbovanie. Pokračovali sme v aktivite so žiakmi II. stupňa, ktorých prezentácia bola prispôsobená ich veku. Spomenuli sme potravinovú pyramídu, význam surovej stravy, zásady stravovania, ale aj rôzne mýty o jedle a poruchy tráviacej sústavy – anorexia, bulímia, hladovanie, obezita. Žiaci sa aktívne zapájali do prezentácie rôznymi otázkami alebo názormi na spomínané témy. Nasledovala súťaž, ktorú mali starší žiaci o niečo pikantnejšiu...pridali sme im totiž aj cibuľu, zázvor, cesnak, papriku. Najrýchlejšie sa podarilo zjesť „šalátik“, ochutený tiež orechmi, chia a ľanovými semienkami, ôsmakom.
Zábavnou formou sme si tak so žiakmi pripomenuli tento významný deň. Určite nechceme, aby sa zdravej výžive venovala pozornosť iba v jeden deň v roku. Aj preto žiaci dostali do tried plagátik o zdravej výžive, ktorý im každý deň pripomenie význam zdravia. To je to najcennejšie, čo máme. Pretože ako povedal Ludwig Börne: „Existuje tisíce nemocí, ale len jedno zdravie.“
PaedDr. Hana Verešpejová
Tekvica v dobrej nálade,
vyvaľuje svoje telo v záhrade.
Zvedavé pohľady priláka,
keď zmení sa na strašiaka.
Jeseň pani bohatá, farbí stromy do zlata...... Okrem krásnych farieb nám ponúka bohatú úrodu zo záhrad a polí. Všetci si radi pochutíme na ovocných či zeleninových maškrtách. Medzi vyhľadávané plody jesene nesporne patria tekvice rôznych tvarov a farieb. Jedny nám skrášľujú naše príbytky, iné nám rozvoniavajú po byte, keď ich pečieme, či varíme.
Žiaci našej školy sa rozhodli už po siedmykrát urobiť si Tekvičkovú párty. Aká by to však bola „párty“ bez dobrej nálady, zábavy, hudby a jedla. Naše stretnutie otvorila p. zástupkyňa Jana Lukáčová, ktorá srdečne privítala žiakov, rodičov a pani učiteľky. Deti nelenili a hneď sa pustili do vyrezávania a vyzdobovania tekvíc. Popri práci si mohli pochutiť na rôznych dobrotách, ktoré pripravili šikovné mamičky a p. učiteľky. Tí žiaci, ktorí boli s prácou hotoví si mohli zasúťažiť a zabaviť. Odrazu sa v jedálni objavili strigy, ktoré všetkých prekvapili a možno aj postrašili, ponúkali chlieb s masťou a cibuľou.
Nakoniec prišla dlho očakávaná chvíľa - vyhodnotenie najkrajších tekvíc. Porota mala plné ruky práce, aby spomedzi 30 - tich výrobkov vyhodnotila tie najkrajšie. Všetci získali za účasť sladkú odmenu. Domov žiaci odchádzali s peknými zážitkami a prísľubom, že o rok sa na „párty“ stretneme znova.
ZŠ, Robotnícka 25, Zlaté Moravce
K významným októbrovým dňom určite patrí aj Svetový deň duševného zdravia, ktorý si každoročne pripomíname na našej škole. Žiakov informujeme o tomto dni nástenkou vo vestibule, rozhlasovou reláciou a taktiež plagátikom, ktorý dostávajú do svojich tried.
10. október vyhlásila Svetová federácia za duševné zdravie v roku 1991 za Svetový deň duševného zdravia. Tento prebieha 10. októbra každý rok, čiže aj dnes na celom svete, s cieľom zvýšiť povedomie o otázkach duševného zdravia a mobilizovať úsilie na podporu duševného zdravia. Zároveň upriamuje pozornosť na to, že duševné zdravie je pre človeka veľmi dôležité a preto by sa mu mala venovať rovnaká pozornosť a starostlivosť ako zdraviu telesnému. Čo považujeme vlastne za duševné zdravie? Svetová zdravotnícka organizácia charakterizuje duševné zdravie ako stav telesnej a duševnej pohody, v ktorom si jednotlivec uvedomuje svoje schopnosti, dokáže zvládnuť obvyklý životný stres, môže pracovať produktívne a úspešne dokáže byť prínosom pre svoju spoločnosť. Ide aj o uvedomenie si vlastnej hodnoty a vlastných možností a schopností, schopnosť vytvárať a udržiavať vzťahy a psychickú pohodu, duševné zdravie je cieľom, nie normou. Duševné zdravie neznamená len neprítomnosť duševnej choroby. Je to stav zdravotnej, ekonomickej, sociálnej a bezpečnej pohody človeka.
Liga za duševné zdravie SR svojím vyhlásením pravidelne nadväzuje na Svetový deň duševného zdravia a Slovákom navyše tento rok kladie na prvý pohľad banálnu otázku: „Ako sa máš?" Práve táto otázka môže zmeniť všetko a táto otázka sa stala hlavným mottom tohtoročnej kampane neziskového združenia Liga za duševné zdravie. Liga za duševné zdravie obnovila Linku dôvery Nezábudka a len za tri mesiace prijala 986 hovorov od ľudí v núdzi. Stále ide o jedinú anonymnú bezplatnú linku fungujúcu nepretržite 24 hodín za asistencie vyškolených odborníkov. Kampaň sa týka všetkých: tých, ktorí sa potrebujú vyrozprávať, aj tých, ktorí sa potrebujú pýtať. Je zreteľné, že ľudia sa potrebujú rozprávať a potrebujú, aby ich niekto vypočul.
Aj my sme sa snažili tento deň žiakom aspoň takto symbolicky pripomenúť, aby vedeli, že aj na duševnom zdraví naozaj veľmi záleží. A aby si každý deň mohli na otázku „Ako sa máš?“ odpovedať: „Mám sa dobre.“
PaedDr. Hana Verešpejová
Slávnostné otvorenie školského roka 2019/2020 sa v našej ZŠ na Robotníckej ulici odohrávalo vo vynovených priestoroch školskej jedálne. Vďaka Mestu Zlaté Moravce – pánovi primátorovi a poslancom, ktorí odsúhlasili pridelenie finančných prostriedkov, sa počas prázdnin realizovala kompletná rekonštrukcia podlahy a tak žiaci mohli začať školský rok v peknej jedálni. Okrem tejto novinky ich však čakali aj iné prekvapenia ako vymaľované schodisko, dvere, zárubne, vymenená podlaha a nová tabuľa pre budúcich piatakov a šiestakov, nová dielňa... Toto všetko by sa však neodohralo, keby nadšení rodičia a učitelia nevymenili svoje dovolenky za chvíle strávené v škole so štetcami, kladivami, vŕtačkami ...!
„Chcem sa týmto srdečne poďakovať všetkým dobrovoľníkom spomedzi rodičov a učiteľov, ktorí ani na chvíľu nezaváhali a reagovali na moju výzvu brigády v škole. Som nesmierne rada, že ešte aj dnes sa nájdu ľudia s veľkým srdiečkom, ktorí nečakajú za svoju prácu finančnú odmenu, ale stačí im radostný pohľad ich detí! Samozrejme veľká vďaka patrí aj pani upratovačkám a pánovi školníkovi, ktorí pracovali ako včeličky, aby sme sa vrátili do čistých a uprataných priestorov!“ poďakovala sa v príhovore riaditeľka školy.
Ukončenie patrilo hosťovi primátorovi mesta Dušanovi Husárovi, ktorý poprial všetkým úspešný školský rok.
Riaditeľka ZŠ Robotnícka 25, Zlaté Moravce oznamuje zákonným zástupcom žiakov našej školy, že od 3.9. 2019 bude pripravovať dotované obedy pre žiakov podľa zákona o dotáciách č. 544/2010 Z.z. v znení neskorších predpisov a platného Všeobecne záväzného nariadenia Mesta Zlaté Moravce č. 5/2019 výške príspevkov zákonných zástupcov detí a žiakov na čiastočnú úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach, ktorých zriaďovateľom je Mesto Zlaté Moravce.
Predpis upravujúci poskytovanie dotovaného obeda – VZN č./2019 je zverejnený na stránke Mesta Zlaté Moravce v sekcii VZN.
Mgr.Mária Herdová
riaditeľka školy
Do našej školy zavítali známe osobnosti nášho hereckeho sveta : Štefan Martinovič a Lucia Hurajová so svojimi ratolesťami, ktorým sa nesmierne páčilo :-) " Keby sme bývali v Zlatých Moravciach, moje deti by boli určite Vašimi žiakmi, pretože nie vonkajšok ale vnútro je dôležité a tu sa cítime fantasticky aj vďaka skvelým ľuďom, ktorí tu pracujú :-) " vyjadrila sa herečka. Malá Izabela nechcela opustiť vestibul, kde jej učarili vymaľované stoličky z dielne našich žiakov ! Maxik, budúci prvák, zasa obdivoval triedy i nástenky ! " Určite Vás prídeme ešte navštíviť. Tak sa tešíme, do videnia :-)
Powered by aSc EduPage