• Exkurzia Modra - Devín

• Za poznaním Ľudovíta Štúra a Slovanov

21. mája 2014 sme  sa (žiaci 7. a 8. ročníka) zúčastnili exkurzie: Modra - Devín.

Po  príchode do Modry  sme navštívili pamätnú izbu Ľudovíta Štúra, kde sme sa dozvedeli veľa nových zaujímavých informácií o jeho živote. V múzeu Ľudovíta Štúra nám pani sprievodkyňa ukázala veľa obrazov jeho družiny, školy, ktorú navštevoval, ale aj žien, ktoré miloval (nie všetky sa nám páčili). Vo vitríne sme mohli vidieť aj kúsok jeho stehennej kosti, ktorá nás všetkých zaujala i prameň jeho vlasov.

Po náučných prednáškach v Modre sme sa premiestnili na hrad Devín, kde nás čakala pani sprievodkyňa. Z jej pútavého rozprávania nás najviac zaujala  povesť  o studni a  legenda o Panenskej veži. O živote na hrade v období Veľkej Moravy sme sa dozvedeli  vo vnútri expozície, kde  nás zaujala maketa domu Slovanov i dobové oblečenie a spôsob ich obživy, ktorý spočíval hlavne v dopestovaných plodinách a v love zvierat.

Z nádherného výhľadu  sme mohli sledovať rieku Moravu, ktorá sa vlievala do Dunaja a pani sprievodkyňa nám rozprávala, ako počas socializmu práve toto miesto bolo strážené kvôli hranici s Rakúskom .

Po ceste dolu sme sa zastavili aj pri zrúcanine Veľkomoravského kostola. Nakoniec sa nám ani nechcelo odchádzať z čarovnej prírody, ktorá nás obklopovala. Po ceste domov napriek únave sme sa rozprávali o našich zážitkoch a všetci sme boli spokojní, že sme sa tejto exkurzie nakoniec zúčastnili, pretože lepšie je raz vidieť ako viackrát počuť.

Žiačky VIII.A