• Keď škola v noci nespí ...

• Aj počas noci sa môžu v škole diať zvláštne veci. V základnej škole na Robotníckej ulici to žilo nielen cez deň, ale dokonca aj v noci. V rámci akcie „Týždeň školských knižníc“ sa pedagógovia našej školy rozhodli zorganizovať pre deti večer plný zábavy s názvom „Noc v škole“. Táto akcia sa často koná i na iných školách, preto sme ani my nechceli zostať v ústraní a pustili sme sa do príprav.

Žiaci sa tešili už celý týždeň. Prežiť noc v škole bez rodičov so svojimi spolužiakmi a kamarátmi je predsa len silný zážitok.

Akcia sa konala dňa 11. apríla 2014. Vyučujúci pripravili bohatý program až do neskorých nočných hodín. Deti sa zhromaždili vo vestibule školy o 17. hodine, kde boli oboznámené s pripravenými aktivitami. Potom sa „ubytovali“ v triedach, vyložili zásoby potravín z domu a niektorí aj svoju obľúbenú hračku či plyšového medvedíka. Učitelia si ich podelili do troch skupín podľa zadaných činností. Prvá skupina pod vedením pána učiteľa Horvátha sa presunula do telocvične, kde si rozhýbali všetky kosti a zahrali si kvalitný školský futbal. Nedali sa zahanbiť ani dievčatá. Druhá skupina spolu s pani učiteľkami Gutmanovou a Verešpejovou pripravovala večeru – grilovali sa špekáčiky. Tretia skupina piekla sladké čokoládové muffiny pod dohľadom pani učiteľky Šabíkovej, aby si i ostatní mohli po dobrej večeri pomaškrtiť.

S plnými bruškami sa po zotmení deti zmenili na pátračov. V rozdelených skupinkách spolu so svojimi kapitánmi hľadali v jednotlivých triedach a na chodbách ukryté indície pre získanie pokladu. Poklad skrýval kartičky a skupina, ktorá vyzbierala všetky v najkratšom čase, získala zaslúženú odmenu. Víťazstvo si nakoniec odniesli dve družstvá s rovnakým časovým skóre. Zvíťazilo družstvo oranžových na čele s kapitánkou Biankou Andrýskovou, ktorej spolupátračmi boli Janka Kocianová, Aďa Kluková, Dominika Horvátová a Peťka Valkovičová.

Druhým víťazným družstvom bol tím žltých, kde sa predviedli v plnej sile sestry Miška a Danka Mesárošové, Alicka Starobová, Ninka Hricová, Jessica Balážová a Aďo Sojka.

Ostatní účastníci veľkej pátračskej akcie boli odmenení sladkou odmenou a aj keď nevyhrali, odniesli si so sebou veľký zážitok a kopec vedomostí.

Našou ďalšou úlohou bolo tiež zapojiť deti do čitateľskej aktivity, keďže konaná akcia bola organizovaná v rámci už spomínaného „Týždňa školských knižníc“. Najstaršie deti svojim spolužiakom čítali rozprávku od Petra Glocka O obrovi Železníkovi a statočnom Janíkovi. Všetci účastníci si pri rozprávke oddýchli a načerpali nové sily pre ďalší nočný život v škole. Potom sa všetci podelili do skupiniek, zabávali sa hrami ako Čelovka, Twister, Activity, tancovali a spievali si, niektorí dobiehali zameškané debaty s kamarátmi, prípadne si rozprávali príbehy a zážitky. Veselá atmosféra pretrvávala do neskorých nočných hodín. Ráno po prebudení deti spoločne poupratovali triedy, pobalili si veci a plný nových zážitkov spokojne poodchádzali domov. Každý chcel rodičom vyrozprávať, čo všetko zažil. Lúčili sa s nami s poďakovaním a otázkou, kedy sa podobná akcia zopakuje.

A najväčšia odmena pre všetkých? Veselá zábava, skvelá partia, ale hlavne vynikajúca atmosféra. Už teraz sa tešíme na ďalšiu spoločnú akciu.