• Deň detí

        • Oslávime tento rok Deň detí netradične? To bola otázka, ktorú sme si v škole položili, keď sme zvažovali, čo pripravíme pre naše deti. A tak vznikla myšlienka, že spojíme pekné s užitočným a urobíme im krásny deň v prírode spojený s trochou fyzickej námahy, ktorá im určite nezaškodí J. Rozhodli sme sa teda, že decká zoberieme na túru na hrad Hrušov. Mnohé z detí na hrade ešte neboli a tak ich táto myšlienka nadchla. A aby sme im to spestrili, vymysleli sme pre nich aj súťaž o najkrajšiu fotografiu.

                A tak sme vyrazili... Po krásnej prechádzke lesom a lúkou sme konečne dorazili na hrad.  Tu si žiaci okrem iného mohli na paneloch prečítať niečo z histórie alebo geografie Hrušova. Hrušovský hrad je zrúcanina gotického hradu nachádzajúca sa na kremencovom vrchu Skalka nad cestou  z Topoľčianok do Skýcova. Počiatky Hrušova nie sú známe, údajne bol postavený po odchode Tatárov, v listinách sa prvý raz spomína v roku 1253. V rokoch 13211344 patril rodine Levických a potom sa stal kráľovským majetkom. Roku 1347 kráľ Ľudovít Veľký daroval Hrušov synovi župana Julia z Topolčian, magistrovi Mikulášovi a jeho pokrvnému bratovi Ondrejovi. V darovacej listine sa hrad objavuje pod názvom "Castrum Nostrum Hurusov". Neskôr sa stal znovu kráľovským majetkom a bol pod správou kastelánov. V polovici 16. storočia bol darovaný topoľčianskemu panstvu, kam patrí dodnes. V súčasnosti je hrad v rekonštrukcii a my sme tam dokonca zastihli aj dobrovoľníkov ako opravujú jednu z veží. Deti si pod hradom oddýchli, na hrade prechodili všetky zákutia, prezreli všetky okná, výklenky a samozrejme sa pokochali pohľadom na okolitú krajinu. Výhľad z hradu je naozaj krásny, na tom sa zhodli všetci. Nezabudli ani pofotiť všetko, čo ich zaujalo.

                Cestu späť do školy sme zvolili popri chove koní Národného žrebčína Topoľčianky. Kone sme zastihli pásť sa vonku a deti sme nevedeli od nich dostať. Mnohé z nich prvýkrát pohladili alebo nakŕmili tieto krásne tvory, akými kone určite sú.

                Poslednou zastávkou nášho výletu bol park v Topoľčiankach. Park je krásnou prehliadkou drevín a v roku 1982 bol vyhlásený za chránenú prírodnú pamiatku a od roku 1996 zaradený do zoznamu chránených arálov so 4. stupňom ochrany. V parku bol vybudovaný aj náučný chodník  s vyznačením 50 druhov významných drevín. A hoci deti mnohé dreviny obdivovali, najviac ich zaujali pávy, ktoré sa nám ukázali v plnej kráse. Prechádzkou po parku a niekoľkými kopčekmi zmrzliny sme ukončili náš skvelý Deň detí a trošku unavení, no plní zážitkov, sa vrátili do školy.

           

          PaedDr. Hana Verešpejová

    • Kontakty

      • Základná škola
      • +421376422538 +421915774392
      • Robotnícka 25, 953 01 Zlaté Moravce Slovakia
      • 037/6421761
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje