Mesiac knihy si pripomíname od roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu. Práve v tomto mesiaci sa narodil a zomrel Matej Hrebenda, významný buditeľ, ktorý sa podieľal na šírení slovenskej knižnej kultúry. Matej Hrebenda mal už od narodenia zrakovú chybu, neskôr oslepol celkom. Miloval knihy, avšak kvôli problémom so zrakom nemohol čítať. Preto chodil od domu k domu a prosil ľudí, aby mu čítali.
Dnes už úlohu Mateja Hrebendu - šírenie kníh a knižnej kultúry - plnia knižnice, ktoré sprístupňujú knihy čitateľom po celý rok.
Tie obľúbené zoberieme do ruky i viackrát. Žiaľ, v poslednom čase čím ďalej, tým viac mladých ľudí uprednostňuje pozeranie televízie alebo surfovanie po internete pred čítaním knihy. Aj preto sme v týchto dňoch rozhodli upriamiť pozornosť našich žiakov práve na knihu a literatúru.
A preto nekazme si oči pri nete, berme knihu a čítajme!
Mgr. Jana Višňovská