„Hrdosť národa siaha tak ďaleko, ako ďaleko siaha jeho pamäť.“
A pamäťou nášho národa sa postupom času stávajú naše deti, naši žiaci, ktorí sa 28. marca zúčastnili pietnej spomienky oslobodenia mesta.
Úloha oslobodiť Zlaté Moravce a okolie pripadla 53. armáde II. ukrajinského frontu pod vedením generálporučíka I. M. Managarova, spolu s vojskami 1. rumunskej armády generála Atanasiu. Prví sovietski vojaci do mesta prišli ráno o 9. hodine od Žitavian a o 11. hodine 28. marca vstúpili na most na hlavnej ulici, a tým oslobodili mesto Zlaté Moravce. Utekajúci vojaci nemeckej armády boli uzavretí na úseku Topoľčianky – Skýcov, kde im bránili v ústupe partizánke jednotky z Tribečských hôr a od východu partizáni z Jedľových Kostolian, Hostí a Obýc. Tieto dediny boli oslobodené 29. marca a zbytky hitlerovských vojsk boli zničené v okolitých lesoch Skýcova, a tým bol 30. marca oslobodený celý okres Zlaté Moravce.
Na pamiatku týchto udalostí bol pri moste cez Žitavu postavený pomník v tvare sviečky, ktorá mala pripomínať večné svetlo, aby ani nasledujúce generácie nezabudli na svojich osloboditeľov. Neskôr bol tento pomník nahradený sochou partizána.
Aj v tejto zvláštnej dobe si musíme pripomínať obete osloboditeľov, ale aj tých, ktorí bojovali za slobodu, demokraciu, aby sme my mohli žiť v mieri. Mier sme brali ako samozrejmosť, no ako vidíme dnes, za mier a slobodu treba stále bojovať.
V hlbokej úcte sa skláňame na pamiatku tých, ktorí za našu slobodu položili svoje životy.
Mgr. Jana Lukáčová