• Exkurzia – Múzeum holokaustu Sereď

        •  

          So slovom holokaust sa žiaci stretávajú na hodinách občianskej náuky, dejepisu, náboženstva, etiky, prípadne aj na iných predmetoch. Mnohí žiaci ale iba ťažko chápu tento výraz a nedokážu si predstaviť, čo v podstate znamená. Preto sme sa rozhodli zorganizovať pre žiakov 9. a 8. ročníka exkurziu do Múzea holokaustu, ktoré sa nachádza v Seredi.

          Holokaust (z gréc. holokauston a angl. holocaust), hebr. ekvivalent šoa (zničenie, záhuba) bola "štátom programovo riadená a plánovaná perzekúcia a genocída európskych Židov uskutočňovaná 1933–1945 nacistickým Nemeckom a jeho satelitmi". Nemci ju nazývali "konečné riešenie židovskej otázky". V širšom zmysle je slovom holokaust označovaný i celý nacistický perzekučný systém väzníc a táborov ako celok, respektíve nacistická perzekúcia všetkých etnických, náboženských a politických skupín. V rámci genocídy namierenej na židovské etnikum bolo vyvraždených okolo 6 miliónov Židov. Pokiaľ pod pojmom holokaust chápeme nacistickú perzekúciu ako celok, hovoríme o počte obetí holokaustu medzi 11 až 17 miliónmi ľudí.

          Múzeum holokaustu v Seredi vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi, ktoré predstavuje autentické miesto viažuce sa k tragickému obdobiu riešenia židovskej otázky na Slovensku počas druhej svetovej vojny. 
          V múzeu sú vystavené dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska. Jedným z vystavených artefaktov je dobytčí vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz.
          Súčasťou múzea je vzdelávacie stredisko, ktoré poskytuje výchovno–vzdelávacie podujatia, semináre a školenia zamerané na oboznamovanie verejnosti so židovskou kultúrou a dopadom holokaustu na život Židov na našom území. Cieľom uvedených programov a podujatí je priblížiť život Židov na území Slovenska a pomôcť nadobudnúť základné vedomosti o židovskej komunite so zreteľom na obdobie holokaustu. 
          Múzeum zároveň slúži aj ako pamätník všetkých zavraždeným Židom zo Slovenska, pričom len samotným táborom v Seredi prešlo v období od roku 1941 do roku 1945 približne 16 000 Židov, z ktorých bola väčšina zavraždená počas holokaustu.  

          Pre žiakov bola v múzeu pripravená prednáška o holokauste a program s názvom Holokaust a deti. Lektor zaujímavou formou priblížil žiakom ťažké obdobie života ľudí a najmä detí a to prostredníctvom rozprávania p. Traubnera. Žiakov dokonca zapojil do prednášky. Zapôsobila na nich taktiež prehliadka niekoľkých „barakov“, v ktorých sa dozvedeli o práci a živote ľudí v tomto pracovnom tábore. Cez fotografie a artefakty žiaci vnímali a pochopili hrôzy vojny a tragický osud židovskej komunity na Slovensku. Dozvedeli sa tiež o ľuďoch, ktorí nezištne pomáhali židom a mnohí boli ocenení vyznamenaním Izraelskej vlády s názvom „Spravodliví medzi národmi“. Otázky žiakov a ich vnímavé pohľady svedčili o tom, že ich prehliadka naozaj zaujala, čomu sme radi. Žiaci touto exkurziou pochopili tiež význam mieru a dôležitosť jeho zachovania pre všetkých ľudí na všetkých miestach Zeme.

                                                                                                               Mgr. Erika Strapáčová, PaedDr. Hana Verešpejová

    • Kontakty

      • Základná škola
      • +421376422538 +421915774392
      • Robotnícka 25, 953 01 Zlaté Moravce Slovakia
      • 037/6421761
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje