• ZŠ Robotnícka v Arboréte T. Mlyňany - „Zasaď si svoj strom“

• Stromy – krásne, užitočné a tajomné. Niekto ich vníma iba ako súčasť prírody, ale mnohí v nich vidia ďaleko viac. Človek žije so stromami od dávnych čias, kedy ho využíval najmä kvôli drevu na výrobu lodí, náradia a stavbu domov. Plody stromov poskytujú ľuďom potrebné vitamíny, kvety zas zdravý med. Viaceré stromy sú symbolom jednotlivých lokalít Slovenska. Stromy fascinujú človeka či už z vedeckého hľadiska, ale sú aj inšpiráciou mnohých umelcov – básnikov a maliarov. Stromy nás nezištne obdarúvajú pozitívnou energiou, ktorá z nich neprestajne vyžaruje. Myšlienka osláv Dňa stromov vznikla už v 19. storočí v americkej Nebraske na podnet novinára J. S. Mortona, ktorý presadzoval teóriu, že na celkové zlepšenie klímy na Zemi, je nevyhnutná prítomnosť stromov. Vyzval občanov Nebrasky a spolu vysadili vyše milióna stromov. Táto tradícia sa ujala na celom svete. Presný dátum osláv sa v každom štáte alebo regióne líši v závislosti na klimatických podmienkach vhodných k vysádzaniu stromov. V stredoeurópskych krajinách bol za dátum dňa stromov ustanovený 20. október. V tento deň sa schádzajú členovia rôznych organizácií a jednotlivci, aby si pripomenuli dôležitosť a význam stromov pre život, spoločne ich vysádzali a realizovali ďalšie zaujímavé aktivity a programy. Aj my sme sa so žiakmi zapojili do tejto tradície v Arboréte Tesárske Mlyňany v rámci akcie Farebná jeseň. Na podujatie, s úžasným názvom „Zasaď si svoj strom“, sme prišli v piatok 19. 10. so žiakmi V. A triedy. Pre žiakov tu boli pripravené rôzne aktivity - kvíz s výhrami, zábavné hry, prehliadka Arboréta s odborným výkladom. Ale najpodstatnejšou aktivitou bolo práve sadenie stromčekov. Každý žiak si zasadil svoj malý smrek, ktorý si deti zobrali domov. Deti majú dokonca možnosť zapojiť sa do súťaže a robiť si počas celého roka denník svojho stromu. Deň v Arboréte sme využili ale aj na spoznávanie drevín, o ktorých sa piataci práve učia na hodinách biológie. Vyučovanie priamo v prírode bolo pre žiakov zaujímavé, bavilo ich a tešili sa z prírodného materiálu, ktorý si zozbierali. Teší ma, že sme sa mohli zapojiť do takejto krásnej akcie. Žiaci mali možnosť byť priamo účastní Dňa stromov a uvedomiť si ich význam pre náš život a potrebu ich ochrany. Chcem sa touto cestou poďakovať Arborétu Tesárske Mlyňany za úžasné podujatie a možnosť spolupráce.