2015/2016
- Čaro ruží
- Deň detí 2016
- Deň Zeme 2016
- Deň narcisov
- Dobrý skutok
- Apríl – mesiac lesov
- Svetový deň zdravia
- 1.apríl - Medzinárodný deň vtáctva
- Zábavné učenie
- Svetový deň vody - 22.marec 2016
- Európa v škole
- Tvorivá dielňa
- Svetový deň boja proti AIDS
- Súťaž "Malí botanici"
- Týždeň vedy a techniky v Arboréte Mlyňany SAV
- Ďalšie víťazstvo našich žiakov!
- Dopoludnie s Ľudovítom Štúrom
- Tekvičková párty
- Exkurzia ZOO Bratislava
Apríl – mesiac lesov
Apríl ako mesiac lesov oslavujeme od roku 1952. Lesy znamenajú pre Slovensko veľmi veľa. Rozprestierajú sa na rozlohe cca 2 miliónov hektárov, čo tvorí 42 percent rozlohy Slovenka. Vyskytujú sa u nás lesy listnaté cca 50 percent, ihličnaté 31 percent a zmiešané 19 percent. Lesy majú celospoločenský význam, sú našimi pľúcami i rezervoármi pitnej vody. Lesy okrem produkcie dreva plnia aj zdravotnú a rekreačnú úlohu.
„Živý strom v lese je skrýšou pre zvieratá a rôzne organizmy, v jeho korune hniezdia vtáky, kôru obývajú lišajníky a medzi koreňmi bývajú rôzne zvieratká.“ Toto a omnoho ďalších zaujímavých informácií sa dozvedeli naši žiaci 5. a 6. ročníka na besede s pánom Chládekom v Mestskej knižnici pri príležitosti Apríla – mesiaca lesov.
Pán Chládek je členom Slovenskej ornitologickej spoločnosti, ktorej jednou z úloh je popri praktickej ochrane vtáctva po celom území Slovenska aj vydavateľská činnosť, osveta a vzdelávanie prostredníctvom kampaní a podujatí, organizovanie konferencií, realizovanie krúžkovacej a vedeckej činnosti. Takže svoju prednášku začal samozrejme o vtákoch. Spomenul mnohé druhy, ale žiaci sa najviac zaujímali o bociana bieleho, pretože má svoje hniezdo blízko našej školy. Hniezdo je dokonca monitorované webkamerou a dá sa pozerať do hniezda online na internete. Pán Chládek priniesol žiakom na ukážku aj rôzne búdky pre vtáky, jeho vlastné výtvory, ktoré rozmiestňuje podľa potreby v našom regióne. Dal žiakom rady, ako si ich môžu zhotoviť a čoho sa majú pridŕžať pri prikrmovaní vtáctva. Okrem vtákov a iných druhov lesných živočíchov sa venoval samozrejme aj rastlinám. Žiakom ukázal rôzne dreviny, ktoré žiaci poznávali. O mnohých sa učili na hodinách biológie, takže im neboli neznáme. Išlo o naše ihličnany ako napr. borovica, smrek, jedla. Z bylín priniesol napr. púpavu, zádušník brečtanovitý. Žiaci si potom prezreli búdky a živo diskutovali.
Na konci besedy pán Chládek pripomenul dôležitosť ochrany prírody, lesov a to nielen počas apríla, ale samozrejme neustále. Pozval žiakov na stretnutie priamo v prírode a my jeho pozvanie s radosťou prijímame a ďakujeme za peknú besedu.
PaedDr. Hana Verešpejová