• Plán činností koordinátora environmentálnej výchovy

        • PZŠ ROBOTNÍCKA 25, ZLATÉ MORAVCE

          PLÁN

          ENVIRONMENTÁLNEJ VÝCHOVY -

          PRIEREZOVÁ TÉMA

                                                                                       

           

           

          Vypracovala: PaedDr. Marcela Sedláková

          Plán práce environmentálnej výchovy vychádza zo Sprievodcu školským rokom 2021/2022, zo Štátneho vzdelávacieho programu – Environmentálna výchova z mája 2009, uvedeného na stránke Štátneho pedagogického ústavu.

           

          Environmentálna výchova nie je samostatný predmet alebo vedná disciplína v škole, ale je súčasťou obsahu jednotlivých učebných predmetov a tematických výchovno-vzdelávacích plánov. Obsah tém má byť primeraný veku, má sledovať miestne podmienky, záujem žiakov a má byť v súlade s preberaným učivom. Environmentálna výchova je prierezová téma. Prierezové témy sú dôležitým prvkom vo vzdelávaní a podieľajú sa na utváraní a rozvíjaní kľúčových kompetencií predovšetkým v oblasti postojov a hodnôt.  

           

          Cieľom tejto prierezovej témy je prispieť k rozvoju osobnosti žiaka tak, že v oblasti vedomostí, zručností a schopností nadobudne schopnosť chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím na základe poznania zákonov, ktorými sa riadi život na Zemi, poznať a chápať súvislosti medzi vývojom ľudskej populácie a vzťahom k prostrediu v rôznych oblastiach sveta, pochopiť súvislosti medzi lokálnymi a globálnymi problémami a vlastnú zodpovednosť vo vzťahu k prostrediu,

          - rozvíjať si spôsobilosti, ktoré sú nevyhnutné pre každodenné konanie a postoje človeka k životnému prostrediu;

          - rozvíjať spoluprácu v pri ochrane a tvorbe životného prostredia na miestnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni;

          - pochopiť sociálne a kultúrne vplyvy, ktoré determinujú ľudské hodnoty a správanie, vedomie individuálnej zodpovednosti za vzťah človeka k prostrediu ako spotrebiteľa a výrobcu;

          - vedieť hodnotiť objektívnosť a závažnosť informácií o stave životného prostredia a komunikovať o nich, racionálne ich obhajovať a zdôvodňovať svoje názory a stanoviská;

          - využívať informačné a komunikačné technológie a prostriedky pri získavaní a spracúvaní informácií, ako aj prezentácii vlastnej práce.

          V oblasti postojov a hodnôt nadobudne schopnosť:

          - vnímať život ako najvyššiu hodnotu;

          - pochopiť význam udržateľného rozvoja ako pozitívnej perspektívy ďalšieho vývoja ľudskej spoločnosti;

          - posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k živým organizmom a ich prostrediu;

          - podporovať aktívny prístup k tvorbe a ochrane životného prostredia prostredníctvom praktickej výučby;

          - posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k zdravému životnému štýlu a k vnímaniu estetických hodnôt prostredia;

          - schopnosť vnímať a citlivo pristupovať k prírode a prírodnému a kultúrnemu dedičstvu;

          - prehlbovať, rozvíjať a upevňovať hodnotový systém v prospech konania k životnému prostrediu;

          - rozvíjať schopnosť kooperovať v skupine, deliť si úlohy, niesť zodpovednosť.

           

          Environmentálna výchova (z angl. environment + výchova) je výchova k ohľaduplnosti k životnému prostrediu a jeho rôznorodosti, k svojmu okoliu, iným tvorom a k sebe samému.

           

          Environmentálna výchova vedie žiakov ku komplexnému pochopeniu vzájomných vzťahov medzi organizmami a vzťahom človeka k životnému prostrediu. Ide o rozvíjanie a najmä pochopenie nevyhnutného prechodu k udržateľnému rozvoju spoločnosti, ktorý umožňuje sledovať a uvedomovať si dynamicky sa vyvíjajúce vzťahy medzi človekom a prostredím, kde sú vzájomne prepojené aspekty ekologické, ekonomické a sociálne.

          Na realizácii prierezovej témy sa podieľajú viaceré vzdelávacie oblasti (učebné predmety). Vzájomným prepojením, rozšírením, upevňovaním a systematizáciou vedomostí, špeciálnych návykov a zručností upozorňujeme žiakov na súvislosti medzi poznatkami, ktoré si už osvojili na pochopenie problematiky zo širšieho pohľadu. Len tak dokážu skutočne pochopiť globálne problémy. Pochopenie je základnou podmienkou aktívneho prístupu žiakov k efektívnej ochrane a udržateľnému stavu životného prostredia.

           

          Cieľom ENV je formovať a rozvíjať také osobnostné kvality žiakov, ktoré im umožnia chrániť a zlepšovať životné prostredie.

          Vzdelávacia oblasť Príroda a spoločnosť poskytuje ucelený elementárny pohľad na okolitú prírodu a prostredie. Učí pozorovať, citlivo vnímať a hodnotiť konanie ľudí vo vzťahu k životnému prostrediu. V maximálnej miere využíva priame pozorovanie žiakov okolitého prostredia, ktoré výrazne ovplyvňuje emocionálnu stránku osobnosti jedinca.

          Vzdelávacia oblasť Človek a príroda zdôrazňuje pochopenie objektívnej platnosti základných prírodných zákonitostí, dynamických súvislostí od ekosystémov po biosféru ako celku, postavenie človeka v prírode a komplexnú funkciu ekosystémov vo vzťahu k ľudskej spoločnosti.

          Vzdelávacie oblasti Človek a spoločnosť a Človek a hodnoty sa zameriavajú na súvislosti medzi ekologickými, technicko-ekonomickými a sociálnymi prístupmi k riešeniu problematiky a poukazujú na ďalšie princípy udržateľnosti rozvoja (medziľudské vzťahy, spolupráca v rozmanitosti, odstraňovanie chudoby, chorôb, zmenšovanie rozdielov medzi ľuďmi, zaistenie dôstojného života ľudí).

          Vzdelávacia oblasť Zdravie a pohyb rieši problematiku vplyvu prostredia na vlastné zdravie a na zdravie iných. V súvislosti s problémami súčasného sveta poukazuje aj na dôležitosť starostlivosti o životné prostredie pri organizovaní masových športových podujatí.

          Dôležitú úlohu v prierezovej téme zastupujú informačno-komunikačné technológie, ktoré umožňujú využívať aktuálne údaje o stave životného prostredia a možnosť simulovať určité udalosti. Komunikačné technológie podnecujú záujem o spôsoby riešenia ekologických problémov, umožňujú nadväzovať kontakty v tejto oblasti a vymieňať si informácie v rámci republiky, krajín EÚ a sveta.

          Vzdelávacia oblasť Umenie a kultúra poskytuje mnoho príležitostí na zamyslenie sa nad vzťahom človeka a životného prostredia, na uvedomenie si prírodného a sociálneho prostredia ako zdroja inšpirácie pre vytváranie kultúrnych a umeleckých hodnôt a na vnímanie estetických kvalít životného prostredia.

          Obsah EV umožňuje chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím na základe poznávania ekologických procesov, ktorými sa riadi život na našej Zemi.

           

          Pojem environmentálnej výchovy je odvodený od anglického slova environment – okolie, prostredie. Chápanie pojmu je však v teórii výchovy širšie, ide tu o súčasť výchovy človeka ako elementu prostredia. Z toho vyplývajú vzťahy (KAJAN, 1998):

          • Človeka k sebe samému ako prírodnej jednotke somatickej, intelektuálnej a emocionálnej;
          • Človeka k prírode ako podmienke jeho života;
          • Človeka k umelo vytvorenému prostrediu, ktoré je tiež podmienkou jeho existencie;
          • Človeka k ostatným ľuďom.

          Môžeme ju chápať ako systematický proces formovania jednotlivca od útleho veku až do dospelosti, rozvíjajúci jeho sebaúctu, sebadôveru i úctu a dôveru voči iným ako základ skupinovej kooperácie a aktívnej zodpovednosti (NANIŠTOVÁ, 1994).

          Existuje mnoho pohľadov a definícií na environmentálnu výchovu preto nám nedá nespomenúť ešte aspoň jednu výstižnú: Environmentálnu výchovu možno definovať ako výchovu jedinca, ktorého hodnotový systém mu umožní múdro a citlivo konať v prospech ochrany a zachovania biodiverzity života vo všetkých jeho formách, ktorý bude schopný súcitu s prírodou a inými živými tvormi, a ktorý bude ochotný preberať zodpovednosť za svoje konanie a prijímať dobrovoľnú skromnosť ako spôsob života únosne zaťažujúc životné prostredie (VINCÍKOVÁ, 1998).

          Hlavným cieľom environmentálnej výchovy je naučiť myslieť. Upustiť od memorovania a viesť študentov k chápaniu vzájomných súvislostí medzi človekom a jeho prostredím. Systémové chápanie analýzy a syntézy poznatkov umožní ich tvorivé aplikovanie pri štúdiu a riešení rozporov medzi činnosťou človeka a zabezpečením jej trvalo udržateľného rozvoja (RUŽIČKA, 1996).

          ENV je proces vzdelávania a výchovy. Proces, v ktorom sa uplatňujú viaceré elementy:

          • zvyšovanie uvedomenia
          •  rozvoj schopností
          •  získavanie poznatkov a pochopenie javov
          • objasnenie vzťahov a hodnôt

                 uskutočňovanie aktivít v prospech životného prostredia

           

          ENVIRONMENTÁLNA  VÝCHOVA A JEJ PRÍNOS  K ROZVOJU OSOBNOSTI ŽIAKA

          Potrebné je realizovať ENV plnením úloh zacielených na tieto základné súčasti rozvoja osobnosti žiakov: úroveň vedomostí

                      rozvoj zručností

                      utváranie postojov        

           

          V oblasti vedomostí, zručností a schopností:

          - schopnosť chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím na základe poznania zákonov, ktorými sa riadi život na Zemi;

          - poznať a chápať súvislosti medzi vývojom ľudskej populácie a vzťahom k prostrediu v rôznych oblastiach sveta;

          - schopnosť pochopiť súvislosti medzi lokálnymi a globálnymi problémami a vlastnú zodpovednosť vo vzťahu k prostrediu;

          - poskytovať vedomosti, zručnosti a návyky, ktoré sú nevyhnutné pre každodenné konanie a postoje človeka k životnému prostrediu;

          - rozvíjať spoluprácu pri ochrane a tvorbe životného prostredia na miestnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni;

          - pochopiť sociálne a kultúrne vplyvy, ktoré determinujú ľudské hodnoty a správanie, vedomie individuálnej zodpovednosti za vzťah človeka k prostrediu ako spotrebiteľa a výrobcu;

          - vedieť hodnotiť objektívnosť a závažnosť informácií o stave životného prostredia a komunikovať o nich, racionálne ich obhajovať a zdôvodňovať svoje názory a stanoviská;

          - schopnosť využívať informačné a komunikačné technológie a prostriedky pri získavaní a spracúvaní informácií, ako aj prezentácii vlastnej práce.

           

          V oblasti postojov a hodnôt

          - vnímať život ako najvyššiu hodnotu;

          - pochopiť význam udržateľného rozvoja ako pozitívnej perspektívy ďalšieho vývoja ľudskej spoločnosti;

          - posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k živým organizmom a ich prostrediu;

          - podporovať aktívny prístup k tvorbe a ochrane životného prostredia prostredníctvom praktickej výučby;

          - posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k zdravému životnému štýlu a k vnímaniu estetických hodnôt prostredia;

          - schopnosť vnímať a citlivo pristupovať k prírode a prírodnému a kultúrnemu dedičstvu;

          - prehlbovať, rozvíjať a upevňovať hodnotový systém v prospech konania k životnému prostrediu;

          - rozvíjať schopnosť kooperovať v skupine, deliť si úlohy, niesť zodpovednosť.

           

          Environmentálna výchova vo vzťahu k životnému prostrediu ako aj vo vzťahu k zdraviu človeka rieši tri základné problémy:                             

          • environmentálne poznanie
          • environmentálnu uvedomelosť
          • environmentálne správanie a konanie                             

           

           V procese jej optimalizácie a riešení nastolených problémov na školách a prostredí, v ktorom žijeme je nevyhnutné akceptovať základne princípy:

          • Učiť žiakov o životnom prostredí - získané vedomosti pomáhajú rozvíjať vnímavosť žiakov a uvedomovať si problémy životného prostredia miestneho, regionálneho, národného alebo globálneho charakteru a významu.
          • Vychovávať žiakov prostredníctvom životného prostredia - rozvíjať zručnosti žiakov, ktoré umožňujú riešiť problémy a rozhodovať na základe získaných skúseností zo životného prostredia školy a jej širšieho okolia.
          • Vychovávať žiakov pre životné prostredie - rozvíjať pozitívne hodnoty a postoje žiakov, viesť ich k priamej účasti na ochrane a zveľaďovaní životného prostredia.

           

          Princípy sa stali pre nás výzvou, aby sa naši žiaci, pedagógovia, rodičia a široká verejnosť zapojili priamo do riešenia ekologických problémov v životnom prostredí a odhaľovali  ich. Je to obrovský krok k utvoreniu ochranárskych postojov. Uvedomujeme si vždy a všade svoju zodpovednosť  k životnému prostrediu – v záujme súčasnosti a budúcnosti.                               Výchovnú prácu v oblasti environmentálnej výchovy budeme realizovať plnením konkrétnych úloh, zameraných na základné súčasti rozvoja osobnosti žiakov. Zároveň treba voliť také metódy, formy a metódy práce, ktoré budú rozvíjať poznávacie schopnosti a sociálne zručnosti žiakov, a ktoré budú súčasne prispievať k pozitívnym emocionálnym zážitkom – hry, kvízy, súťaže.

          Cieľom environmentálnej výchovy je vychovávať a vzdelávať žiakov citlivých a vnímavých k problémom životného prostredia, schopných konať v prospech kvality života a životného prostredia.

          Ciele ENV sa napĺňajú : 1. vo vyučovacom procese – zapracované ŠkVP

                                                  2. v mimoškolských aktivitách

           

          HLAVNÉ ÚLOHY:

          1. Nadobudnutie vedomostí v environmentálnej problematike.

             2. Utváranie postojov v environmentálnej problematike vo všetkých predmetoch.

             3. Zapájanie žiakov do súťaží a rôznych aktivít v environmentálnej oblasti.

             4. Vedenie žiakov k zdravému životnému štýlu.

             5. Udržiavanie čistoty v škole a v okolí školy.

             6. Spolupráca s príslušnými organizáciami.

           

          TEMATICKÉ OKRUHY

           

          Ochrana prírody a krajiny:

          - les (význam lesa, funkcia lesného ekosystému, les v našom prostredí, vzájomné vzťahy v ekosystéme lesa, negatívne dôsledky odlesňovania na životné prostredie).

          - pole (význam, zmeny krajiny vplyvom činnosti človeka, spôsoby hospodárenia na poli, okolie polí),

          - vodné zdroje (ľudské aktivity spojené s vodným hospodárstvom, hospodárenie s vodou),

          - more (druhová rozmanitosť, význam pre biosféru, morské riasy a kyslík, cyklus oxidu uhličitého),

          - tropický dažďový prales (druhová rozmanitosť, miznutie tropických dažďových pralesov a ich následky na ekologickú rovnováhu Zeme),

          - ľudské sídlo – mesto – dedina (umelý ekosystém, jeho funkcia a vzťah k okoliu, aplikácia na miestne podmienky,

          - urbanizácia - vplyv na prírodu a krajinu, kultúrna krajina (pochopenie dôsledkov rozhodnutí a činnosti ľudí v minulosti na súčasný stav životného prostredia ).

           

          Zložky životného prostredia:

          Voda (význam vody, kolobeh vody, ochrana jej čistoty, ohrozovanie vôd, pitná voda u nás a vo svete, čistenie odpadových vôd, spôsoby riešenia).

          Ovzdušie (význam pre život na Zemi, klimatické zmeny, zdroje znečistenia, čistota ovzdušia).

          Pôda (význam pôdy pre život na Zemi, ochrana pôdy, dôsledky erózie, znečisťovanie pôdy odpadové skládky, priemysel, poľnohospodárstvo).

          Zachovanie biodiverzity (význam druhovej rozmanitosti pre zachovanie biologickej rovnováhy na Zemi a jej ochrana).

           

          Prírodné zdroje, ich využívanie, ochrana

          Význam prírodných zdrojov pre človeka.

          Obnoviteľné prírodné zdroje.

          Neobnoviteľné prírodné zdroje.

          Racionálne využívanie prírodných zdrojov vo vzťahu k udržateľnému rozvoju.

          Využívanie alternatívnych zdrojov energie.

           

          Ľudské aktivity a problémy životného prostredia

          Poľnohospodárstvo a životné prostredie, doprava a životné prostredie (význam, vývoj, energetické zdroje dopravy a ich vplyv na prostredie, druhy dopravy a ekologická záťaž, doprava a globalizácia).

          Priemysel a životné prostredie (priemyselná revolúcia a demografický vývoj, vplyv priemyslu na prostredie, spracovávané materiály a ich pôsobenie na životné prostredie, vplyv právnych a ekonomických nástrojov na vzťah priemyslu k ochrane životného prostredia, priemysel a udržateľný rozvoj spoločnosti).

          Odpady a spôsoby hospodárenia s odpadmi (odpady a príroda, princípy a spôsoby hospodárenia s odpadmi, druhy odpadu, likvidácia, triedenie, recyklovanie odpadu).

          Ochrana prírody a kultúrnych pamiatok (význam ochrany prírody a kultúrnych pamiatok, ochrana mestských pamiatok zaradených do zoznamu Svetového dedičstva, právne riešenie u nás , v EÚ a vo svete).

          Zmeny v krajine (dôsledky urbanizácie – narušovanie prírodných ekosystémov, záber poľnohospodárskej pôdy, územné plánovanie z hľadiska ochrany životného prostredia).

          Dlhodobé programy zamerané na zvyšovanie ekologického vedomia ľudí (Agenda 21, Deň Zeme, Deň životného prostredia OSN...).

           

          Vzťah človeka k prostrediu

          Naše mesto, obec (prírodné zdroje, ich pôvod, spôsoby využívania a riešenia odpadového hospodárstva, príroda a kultúra nášho okolia a jej ochrana).

          Náš životný štýl (spotreba vecí, energie, odpady, vplyv na prostredie).

          Lokálne a globálne ekologické problémy (príklad problému, jeho príčina, dôsledok, súvislosť, možnosti a spôsoby riešenia, vlastný názor, jeho zdôvodnenie a prezentácia).

          Prostredie a zdravie (kvalita života, rozmanitosť vplyvov prostredia na zdravie, možnosti a spôsoby ochrany zdravia, environmentálne zdravie) nerovnomernosť života na Zemi (rozdielne podmienky prostredia a rozdielny spoločenský vývoj na Zemi, príčiny a dôsledky globálnych ekologických problémov a princípy udržateľnosti rozvoja).

          PLÁN ČINNOSTÍ V JEDNOTLIVÝCH MESIACOCH,

          PRIPOMENUTIE SI VÝZNAMNÝCH DÁTUMOV

          Z ENVIRONMENTÁLNEHO KALENDÁRA

                                                   

           

          September                 

          - tvorba plánu, zapracovanie ENV do ŠkVP, úprava areálu školy, úprava tried

          - účelové cvičenie v prírode

          15.-17.9. – Medzinárodná akcia Clean Up the World – Vyčistime svet (úprava okolia školy počas vyuč. hodín Techniky)

          16.9. – Medzinárodný deň zachovania ozónovej vrstvy

          19.9. – Dohovor o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov v prírodných stanovištiach

          21.9. – Deň biosféry

          22.9. – Svetový deň bez áut

          - zber papiera – význam recyklácie a separácie odpadu

           

          Október         

          - zber papiera – význam recyklácie a separácie odpadu

          2.10. – Svetový deň zachovania ekosystémov

          4.10. – Svetový deň zvierat

          14.10. – Medzinárodný deň redukcie katastrof

          16.10. – 22.10. – Svetový týždeň dažďových lesov

          16.10. – Svetový deň výživy

          20.10. – Stredoeurópsky deň stromov, aktivity 8.,9. roč. -  GEO, BIO

           

          November                  

          - prírodné zdroje – spotreba a šetrenie elektrickej energie, vody

          6.11. – Medzinárodný deň ochrany pred zneužívaním ŽP vo vojne a ozbrojenom konflikte

          9.11. – Prijatie Svetovej charty ochrany prírody OSN

          16.11. – Medzinárodný deň bez fajčenia

           

          December                  

          - príprava žiakov na biologické súťaže

          10.12. – Medzinárodný deň práv zvierat

          11.12. – Medzinárodný deň hôr

           

          Január                        

          28.1. – Medzinárodný deň mobilizácie proti jadrovej vojne

          29.1. – Medzinárodný deň bez internetu

           

          Február                     

          - téma recyklácie- výroba masiek na karneval z odpadového materiálu

          2.2. – Medzinárodný deň mokradí

                                             

          Marec      

          - Mesiac knihy – spotreba papiera – potreba recyklácie                                  

          14.3. – Medzinárodný deň boja proti priehradám a pre rieku, vodu a život

          21.3. – Svetový deň lesov -  lesníctva

          22.3. – Svetový deň vody – aktivity súvisiace s vodou (šetrenie vody, nástenka vo vestibule,

          rozhlasová relácia), výtvrná súťaž ZŠ

           

          Apríl                           

          - jarná úprava areálu školy

          - Mesiac lesov – význam lesov – „Pľúca Zeme“

          1.4. – Medzinárodný deň vtáctva

          -  Týždeň ekologických aktivít: 22.4. Deň Zeme – rozhlasová relácia, nástenka vo vestibule

          školy, Ekofilmy, výstavka žiackych prác v MsKS, výsadba kvetov, stromov, úprava átria,

          zbieranie odpadu, ekologické projekty, EKO deň – environmentálne aktivity žiakov, výtvarná

          súťaž, výstava prác v MSKŠ

          18.4. – Medzinárodný deň pamiatok a sídel – Sv. deň kultúrneho  dedičstva

          24.4. – Svetový deň laboratórnych zvierat

          26.4. – Medzinárodný deň uvedomenia si hluku

          29.4. – Deň stromov – Zasaď strom (Arbor day v USA od 1872)

           

           

          Máj                                        

          - zber papiera – separovaný zber – recyklácia

          3.5. – Deň Slnka, výtvarná súťaž, 1.-9. roč.

          13.5. – Medzinárodný deň sťahovavých vtákov

          22.5. – Medzinárodný deň biodiverzity

          24.5. – Svetový a európsky deň národných parkov

          31.5. – Svetový deň bez tabaku

           

          Jún                            

          - školské výlety – sledovanie prírody a javov v nej          

          -  účelové cvičenie v prírode

          5.6. – Svetový deň životného prostredia

          8.6. – Svetový deň oceánov

          17.6. – Svetový deň zamedzenia dezertifikácie a sucha

          21.6. – Deň kvetov

          21.6. – Svetový deň veľrýb

          29.6. – Medzinárodný deň Dunaja

           

           

          METÓDY A FORMY PRÁCE ENVIRONMENTÁLNEJ VÝCHOVY

           

          - uskutočňovať a dokumentovať priame pozorovanie životného prostredia v škole a v jej okolí,

          - využívať zo školskej knižnice literárne diela, encyklopédie, vedecko-populárnu literatúru, časopisy: Enviromagazín, fotografické materiály, počítačové programy  a internet,

          - pracovať s príručkami:  SVET LÚK A PASIENKOV, SVET RAŠELINÍSK, SVET LESOV, SVET MOKRADÍ, ROZMANITOSŤ ŽIVOTA, ZELENÝ BALÍČEK, ODPADY, VODA, ENERGIA, DOPRAVA,

          - navštevovať tematické výstavy v MsKS, besedy, premietanie Ekofilmov, ZOO, Botanickú záhradu (podľa návrhov exkurzií), parky, územia zaradené do rôznych stupňov  ochrany 

          - zapájať sa do tematických literárnych , výtvarných a vedomostných súťaží,

          - na účelových cvičeniach prakticky aplikovať získané poznatky environmentálnej výchovy,

          - organizovať Školu v prírode, výlety a exkurzie s využitím prírodných zaujímavostí danej oblasti,

          - podporovať žiakov vo vytváraní plošných alebo priestorových projektov, umožniť im ich prezentáciu v triede  na vyučovacích hodinách,  na nástenkách v triedach a na  chodbách, vo vestibule školy,

          - pôsobiť na žiakov - využívať významné dni venované ochrane prírody a ochrane zdravia, pripraviť rozhlasové relácie a nástenky,

          - spolupracovať s organizáciami podľa ponuky, napr. Arborétum T. Mlyňany, SPU NR,

          - vysádzať zeleň v školskom areáli a pravidelne a o ňu starať, hlavne na vyučovacích hodinách Techniky,

          - pravidelne sa starať  a ošetrovať zeleň  v triedach  a spoločných priestoroch školy,

          - priebežne počas celého roka sa zapájať do separovaného zberu papiera.

           

           

          termín: stály, priebežne počas roka                                        zodp. vedenie školy, pedagógovia   

                                                                                                                   

    • Kontakty

      • Základná škola
      • +421376422538 +421915774392
      • Robotnícka 25, 953 01 Zlaté Moravce Slovakia
      • 037/6421761
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje