• Úspech v biologickej olympiáde - 2016/2017

• Žiaci našej školy sa pravidelne zapájajú do rôznych súťaží a olympiád. Jednou z nich je aj biologická olympiáda, v ktorej dosahujú veľmi pekné umiestnenia, či už v okresnom, ale aj v krajskom kole. Tak tomu bolo aj tento školský rok. Dve žiačky z XI. A triedy sa zapojili do projektovej časti biologickej olympiády v kategórii C. Vypracovali svoje projekty, s ktorými súťažili v okresnom kole, ktoré sa každoročne uskutočňuje na ZŠ Š. Moyzesa v Tesárskych Mlyňanoch.

Ninka Hricová si za tému svojho projektu vybrala pozorovanie dvoch plazov – krokodílov. Pri práci na projekte sme spolupracovali s Viváriom na SPU v Nitre, kde  nám pán Ing. Róbert Kirchner poskytol potrebné informácie a umožnil pozorovanie krokodílov. Pozorovali a porovnávali sme kajmana okuliarnatého – ide o samca menom Riško a krokodíla filipínskeho – samicu s menom Noe. Noe je výnimočná tým, že ide o momentálne najohrozenejší druh krokodíla chovaného na Slovensku. Celosvetovo je to mimoriadne ohrozený druh, vo voľnej prírode žije asi okolo 100-150 jedincov. Obrovským zážitkom bolo nielen tieto druhy pozorovať, ale dokonca sme mali možnosť krokodíla „pohladiť“. Ninka so svojím projektom získala krásne 1. miesto a postupuje do krajského kola.

Viktória Gašparíková si zvolila tému z oblasti botaniky. Robila malý výskum o krásnom strome – ginku dvojlaločnom. Ginko je považované za živú fosíliu, nakoľko rástlo v období druhohôr a rastie dodnes. Viktória zistila jeho liečebné účinky, výskyt ginka v našom okolí, zistila dostupné druhy čajov a vytvorila krásny poster so všetkými informáciami. Pri práci sme spolupracovali s Arborétom Mlyňany, Botanickou záhradou SPU a navštívili sme aj Čajovňu dobrých ľudí v Nitre. Pre učiteľov sme pripravili letáčik s liečebnými účinkami a prípravou čaju alebo tinktúry. Viktória spomedzi súťažiacich obsadila pekné 4. miesto.

Obom dievčatám chcem poďakovať za ich usilovnosť pri práci na projekte a za krásnu reprezentáciu našej školy. Som rada, že aj naďalej pokračujeme v tradícii projektov biologickej olympiády a že aspoň malou troškou prispievame do oblasti vedy a výskumu. Dúfam, že aj v budúcnosti sa nám podarí objaviť nové a nové témy na projekty.