• Geologicko – geografická exkurzia

        • Cestovanie a spoznávanie krás  má určite rád každý z nás. Výnimkou nie sú ani žiaci našej školy a tak sme sa rozhodli, že pre nich pripravíme geologicko – geografickú exkurziu. Za cieľ našej cesty sme vybrali jaskyňu Driny, hrad Červený Kameň a mesto Trnavu. V utorok ráno 11.10. nás síce prekvapilo upršané počasie, to nám ale neubralo nič na radosti z exkurzie.

          Ako prvú sme navštívili jaskyňu Driny. Jaskyňa Driny je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku a jednou z hlavných turistických atrakcií Malých Karpát. Nachádza sa v Smolenickom krase juhozápadne od Smoleníc. Leží na území Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Vchod do jaskyne na západnom svahu vrchu Driny je v nadmorskej výške 399 m a tak sme trošku šli do kopca, ale žiaci to výborne zvládli. Interiér jaskyne pozostáva z úzkych puklinovitých chodieb (Chodba spolupracovníkov, Beňovského chodba, Sieň Slovenskej speleologickej spoločnosti). Jej podzemné priestory dekoruje bohatá sintrová výplň, pre ktorú sú typické záclony so zúbkovitým lemovaním. Ďalej sú zastúpené  vodopády, náteky, pagodovité stalagmity a rôzne formy stalaktitov. Vyskytujú sa aj sintrové jazierka, napĺňané presakujúcou atmosférickou vodou, do ktorých sme hodili mince pre šťastie. Okrem geológie sme mali aj trochu zoológie, keďže  tu žije až 11 druhov netopierov, ktoré žiaci aj videli poletovať nad nami. Prehliadkový okruh má dĺžku 450 m, prevýšenie 10 m a 151 schodov. Pobyt v jaskyni trval  asi 45 min a počas celého nás sprevádzal sprievodca so svojím odborným výkladom. Pri teplote 7,1 až 7,8°C by sme tu dlhšie zrejme ani nevydržali. Na záver prehliadky sa žiaci pýtali rôzne zaujímavosti o kvapľoch, netopieroch, histórii jaskyne, na ktoré im  sprievodca ochotne odpovedal. Žiaci si ešte zakúpili magnetky a minerály na pamiatku a mohli sme ísť ďalej.

          Asi o pol hodiny sme už vystupovali z autobusu a kráčali k hradu Červený Kameň, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou a svojou výhodnou polohou a unikátnymi zbierkami patrí k najnavštevovanejším hradom na Slovensku.  Aj tu sme mali odborný výklad, z ktorého sa žiaci dozvedeli množstvo nových vedomostí a informácií o hrade. Na nádvorí dnešného hradu Červený Kameň stál už v polovici 13. storočia kamenný hrad, ktorý bol súčasťou pohraničnej sústavy hradov, tiahnúcej sa od Bratislavy až po Žilinu. Tento pôvodný hrad zanikol v prvej polovici 16. storočia, keď jeho vtedajší majitelia, augsburskí podnikatelia Fuggerovci, vybudovali v rokoch 1535 - 1537 po jeho obvode novú pevnosť s ústredným štvorcovým dvorom a štyrmi nárožnými baštami a rozsiahlymi skladovacími pivničnými priestormi. Pevnosť dobudoval po roku 1588 jej nový majiteľ Mikuláš Pálfi dostavbou ďalších dvoch poschodových obytných krídel a jedného prízemného krídla na severozápade. Pevnosť sa tak stala zároveň honosným renesančným zámkom, ktorého obytné priestory zariadili umelecky vyspelým interiérom. Žiakov zaujal práve spomínaný interiér s krásnym nábytkom, zrkadlami, obrazmi, porcelánom a inými predmetmi. Práve preto je hrad Červený Kameň špecializovaným múzeom dokumentujúcim vývoj bytovej kultúry šľachty a meštianstva na Slovensku s dôrazom na umelecko-historický charakter zbierkových predmetov. Pán sprievodca spestril svoj výklad rôznymi historkami, povesťou o vzniku hradu a takisto zapojil aj žiakov svojimi  otázkami. Prehliadkou nádvoria s krásnymi pávmi sme ukončili návštevu hradu Červený Kameň.

          Poslednou našou zastávkou bola Trnava, najstaršie mesto na Slovensku. Leží v centre Trnavskej pahorkatiny, v nadmorskej výške 146 m n. m., vo vzdialenosti 45 km severovýchodne od Bratislavy. Keďže Trnava je na Slovensku jedným z najdôležitejších centier rímskokatolíckej cirkvi a stojí tu množstvo jej kostolov, dostala prezývku „malý Rím“. Trnava bola prvým mestom na území dnešného Slovenska, ktoré dostalo výsady slobodného kráľovského mesta. Udelil jej ich v roku 1238 uhorský kráľ Belo IV. Privilégiom podriadil mesto priamo korune a vymedzil mu také práva, ktoré umožňovali rýchly rozvoj mesta.

          Po dlhom, náročnom, ale pekne prežitom  dni, sme sa nakoniec doviezli domov. Žiaci si z exkurzie odniesli množstvo dojmov, poznatkov a krásnych záberov. Sme radi, že sme im mohli ukázať zasa raz kúsok našej malej, ale krásnej vlasti a už teraz sa tešíme na ďalšie exkurzie.

                                                                                                                                    PaedDr. Hana Verešpejová

           

           

    • Kontakty

      • Základná škola
      • +421376422538 +421915774392
      • Robotnícka 25, 953 01 Zlaté Moravce Slovakia
      • 037/6421761
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje