• Svetový deň vody -22. marec

        • „Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na Zemi“

          Leonardo da Vinci

          Dnes – 22. marca sme si na našej škole pripomenuli Svetový deň vody rozhlasovou reláciou, ktorú si žiaci vypočuli a nástenkou vo vestibule školy. Sme radi, že mnohí žiaci podporili akciu aj symbolicky „modrým oblečením“.

          Svetový deň vody si na všetkých kontinentoch pripomíname už celé štvrťstoročie (od roku 1993). Význam vody nevyhnutnej pre zachovanie života na našej planéte a rovnako upriamenie pozornosti ľudí, aby sa viac starali o udržateľné zaobchádzanie s vodnými zdrojmi. To je posolstvo Svetového dňa vody . Koordinovaný je organizáciou UN – WATER v spolupráci s vládami a partnermi po celom svete. Každý rok je venovaný konkrétnej téme spojenej s vodou a v roku 2017 je to téma „odpadových vôd“ s cieľom poukázať na dôležitosť služieb odvádzania a čistenia odpadových vôd, ktoré zvyšujú štandard nášho života a zlepšujú jeho kvalitu a upozorniť na to, že je stále veľa ľudí na svete, ktorí túto možnosť nemajú.

           Prístup k čistej vode totiž nie je samozrejmosťou. Až 663 mil. ľudí na svete (teda jeden z desiatich) ešte stále nemá prístup k čistej vode. Každý rok trištvrte milióna detí zomrie pred svojimi 5. narodeninami na následky hnačky, ktorú spôsobuje najmä znečistená voda. Priemerná vzdialenosť, ktorú musia ženy v Afrike a Ázii prejsť, aby nabrali vodu, je 6 km .Často si ani neuvedomujeme, aké šťastie máme, že v horúcich dňoch stačí otočiť kohútik a tečie nám z neho čistá voda. Späť k odpadovej vode. Viac ako osemdesiat percent odpadových vôd vytvorených spoločnosťou na celom svete prúdi späť do ekosystému bez akejkoľvek úpravy. Predpokladá sa, že v roku 2050 bude až sedemdesiat percent populácie žiť v mestách. Väčšina miest v rozvojových krajinách nemá dostatočnú infraštruktúru a prostriedky na efektívne nakladanie s odpadovými vodami. Príležitosti využívania odpadovej vody ako udržateľného zdroja sú obrovské. Spracovanie odpadových vôd je cenovo dostupným a udržateľným zdrojom vody, energie, živín a ďalších obnoviteľných materiálov. Za kvalitu pitnej vody vo verejnom vodovode zodpovedá prevádzkovateľ, je ním, ako aj príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva, pravidelne kontrolovaná. Za kvalitu pitnej vody vo vlastnej studni je zodpovedný jej majiteľ.

          Pitnú vodu a jej zdravotnú bezpečnosť definuje zákon č. 355/2007. Pitná voda musí byť zdravotne bezpečná, t.j. jej krátkodobé ani dlhodobé používanie nesmie ohroziť zdravie ľudí a musí mať aj vyhovujúce senzorické vlastnosti, ktoré sú vnímateľné zmyslami. Jej kvalita sa posudzuje z hľadiska fyzikálneho, chemického, mikrobiologického a biologického. Najdôležitejšie je hľadisko zdravotnej bezpečnosti. Počas 22. marca 2017 si môžete nechať bezplatne otestovať a overiť kvalitu vody zo svojej studne odborníkmi.

          Očakáva sa, že do roku 2030 celosvetový dopyt po vode vzrastie o 50 % a budú sa vyžadovať nové prístupy k čisteniu odpadových vôd. Predovšetkým v oblastiach miest a obcí v rozvojových krajinách s nízkymi príjmami je veľká časť odpadovej vody vypúšťaná priamo do najbližších povrchových vôd alebo kanalizácií, niekedy bez akejkoľvek úpravy alebo len s veľmi malou úpravou. Recyklovanie odpadovej vody môže pomôcť riešiť ďalšie výzvy, vrátane výroby potravín a priemyselného rozvoja. Priemyselná spotreba vody je zodpovedná za 22 % celosvetového využívania vodných zdrojov (UN-Water, 2012). V roku 2009 predstavovala spotreba vody v priemysle v Európe a Severnej Amerike 50 % v porovnaní s 4 - 12 % v rozvojových krajinách (WWAP, 2009). Predpokladá sa, že v industrializovaných krajinách by sa tento podiel mohol rýchlo zvýšiť až päťnásobne v najbližších 10 až 20 rokoch. Preto existuje silná motivácia k využívaniu odpadových vôd vedúca k úspore nákladov. Veľkým problémom v mnohých rozvojových krajinách je znečistenie podzemných a povrchových vôd z poľnohospodárskeho využívania neupravených alebo nedostatočne čistených odpadových vôd. Poľnohospodári čoraz častejšie hľadajú nekonvenčné vodné zdroje, predovšetkým odpadové vody, či už kvôli svojmu vysokému obsahu cenných živín alebo nedostatku bežných vodných zdrojov.

          Žiakom sme dnes pripomenuli dôležitosť najvzácnejšej tekutiny, akou voda bezpochyby je. Dúfame, že na to budú myslieť neustále a šetriť ňou.

                                                                                                                   PaedDr. Hana Verešpejová

    • Kontakty

      • Základná škola
      • +421376422538 +421915774392
      • Robotnícka 25, 953 01 Zlaté Moravce Slovakia
      • 037/6421761
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje