• Veľkonočné tradície

• Slovenských zvyklosti a tradícií je nesmierne množstvo. Patria medzi ne samozrejme aj tie veľkonočné. Stojí za to nielen ich poznať, ale je naozaj krásne, ak si nimi  spestríme sviatky jari. Obklopujeme sa typickými symbolmi, opakujeme kroky naučené ešte od našich prarodičov a pochutnávame si na dobrotách, ktoré sú charakteristické pre náš kraj. Aby sme pripomenuli tieto zvyky a tradície aj našim žiakom, pripravili sme pre nich krásne tvorivé podujatie.

Tradičnou súčasťou každého sviatočne pripraveného stola určite vždy bola veľkonočná výzdoba. Košíky, vajíčka, zajačiky, jarné kvietky, či baburiatka (ako ich ľudovo voláme J ), to všetko si priniesli dievčatá, aby z nich vytvorili krásne aranžmá. Pod vedením pani učiteľky Verešpejovej sa prejavila tvorivosť, šikovnosť a estetické cítenie našich žiačok. Vytvorili naozaj zaujímavú, pestrú a veselú veľkonočnú výzdobu. Potešila nielen ich, ale aj ostatných žiakov, rodičov, ktorí si ju mohli prezrieť na výstavke vo vestibule školy. Objavili sa tu taktiež vajíčka, resp. kraslice, ktoré zaujímavou technikou ozdobovali dievčatá s pani učiteľkou Gutmanovou. Práve zdobenie kraslíc je jednou z tých „naj“ tradícií na Slovensku. Určite poznáte veľa rôznych techník na zdobenie kraslíc. Dievčatá sa oboznámili a hlavne sa naučili jednu z nich práve na tomto podujatí. Ide o maľovanie vajíčok voskom. Na vajíčkach, natretých rôznymi farbami, sa pod ich rukami začali objavovať prekrásne ornamenty. Pracovať s voskom bolo treba opatrne, ale dievčatá to zvládli naozaj výborne. A čo tradícia pečenia jahniatok, či ovečiek? Aj tie sa tu u nás objavili. Samozrejme nie živé, ale ručne vyrobené J Pani učiteľka Krchňavá naučila žiakov, ako si doma jednoducho vyrobiť krásnu ovečku. Stačili na to vatové kolieska, polystyrénové polgule, lepidlo, špendlíky, mašlička a ovečka bola veľmi rýchlo hotová. Deti sa z nich naozaj tešili a po výstavke si ich radi zobrali domov, aby im ozdobili izbičku. Kto sa chcel naučiť nové netradičné veľkonočné recepty na koláčiky, mohol sa zapojiť do skupiny „kuchárok“ s pani učiteľkou Herdovou. Z ich dielne vzišli veľkonočné vanilkové mafiny so zelenou plnkou ( trávičkou) a marcipánovými vajíčkami, kuriatkami a zajačikmi , alebo ak chcete cupcakes! K Veľkej noci však neodmysliteľne patria najmä vajíčka a práve vajíčka omáčané v čokoláde boli ďalšou pochúťkou, ktoré na našom veľkonočnom stole nemohli chýbať. Recepty na tieto dobroty  môžete nájsť  na facebook-u „Varíme v ZŠ Robotnícka“.

Sme radi, že sme našim žiakom pripravili krásne podujatie a pripomenuli niektoré z našich zvykov a tradícií, v duchu motta : Poznajme minulosť, aby sme si vedeli vážiť prítomnosť a orientovať sa v budúcnosti...

Mgr. Mária Herdová, PaedDr. Hana Verešpejová