• Svetový deň vody - 22.marec 2016

•

Celý svet si deň 22. marec pripomína ako Svetový deň vody a každoročne sa zvyšuje dôležitosť tohto dňa, pretože voda sa stáva čoraz zraniteľnejšia, významnejšia, nenahraditeľnejšia...Prívlastkov by sme našli určite ešte mnoho.

Každý rok si aj my na našej škole pripomíname Svetový deň vody, či už rozhlasovou reláciou, nástenkou vo vestibule alebo plagátikom v triedach. Tento školský rok sme pripravili pre našich žiakov prezentáciu venovanú tomuto významnému dni. Program bol vytvorený zvlášť pre prvý stupeň a zvlášť pre 5. - 9. ročník.

Malých žiačikov sme privítali básňou o vode, ale určite sme ich zaujali viac filmom – kreslenou rozprávkou slovenského autora Ruda Mórica - Kačička Modropierko, ktorú sledovali so zatajeným dychom. Po filme nasledovala prehliadka výstavky ulít a lastúr, ktorú sme pripravili spolu so žiakmi piateho ročníka. Tí malým žiakom tiež rozdali omaľovánky s morskou a vodnou tematikou. Na záver sme sa snažili ich naučiť robiť papierové lodičky. Žiaci prvého stupňa odchádzali plní pekných dojmov aj darčekov.

Pre žiakov druhého stupňa sme pripravili odbornejšiu prezentáciu. Začiatok patril tiež básni o vode, ktorú zarecitovala Viktória Bernátová. Nasledoval odborný výklad ku Svetovému dňu vody, ktorý prečítali žiačky Aňa Šabíková a Alexandra Berkyová. Tento rok bolo ako hlavné motto – Voda a pracovné príležitosti ( Water and jobs). Žiaci si mali možnosť vypočuť o dôležitosti vody práve v súvislosti s prácou a taktiež si pozreli krátke video natočené pre rok 2016. Citátmi o vode sa prihovorila Veronika Mihalková. Po týchto slovách nasledoval dokument Púť vody, venovaný našim riekam, potokom.... jednoducho našej vode. Žiaci si taktiež prezreli výstavku schránok vodných živočíchov.

Som rada, že sme si pripomenuli tento významný deň pekným programom, ktorý žiakov určite zaujal. Oni sa odmenili potleskom a symbolickou spolupatričnosťou vyjadrenou modrým oblečením. Chcem pochváliť žiakov piateho ročníka za pomoc pri prezentácii a ostatných žiakov za nerušené sledovanie. Dúfam, že si vodu budeme vážiť všetci nielen tento jeden deň v roku, ale neustále.