• 1.apríl - Medzinárodný deň vtáctva

• Apríl je mesiac, kedy k nám prilietajú sťahovavé vtáky v najväčšom množstve. Ornitológovia odhadujú, že na Slovensko priletí každý rok približne 30 miliónov vtákov, z toho asi dve tretiny práve v apríli. Väčšina vtákov prilieta z Afriky. Prilietavajú bociany, lastovičky, trasochvosty a ďalšie druhy vtákov. Prírodovedci túto migráciu považujú za jeden z najpozoruhodnejších fenoménov živej prírody. Práve preto bol 1.apríl vyhlásený za Medzinárodný deň vtákov. O zavedenie dňa vtáctva sa zaslúžil prírodovedec Oto Herman, rodák z Brezna, ktorý zasvätil tento deň vtákom. Po prvýkrát bol 1. apríl ustanovený v roku 1900 ako akcia pre školy vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku.

Naši piataci a štvrtáci sa takisto zúčastnili akcie venovanej Dňu vtákov, na ktorú nás pozvali z Mestského múzea v Zlatých Moravciach. O živote nášho vtáctva žiakom prišiel porozprávať odborný pracovník Ponitrianskeho múzea v Nitre pán RNDr. Štefan Bleho - kurátor prírodovedných zbierok. Pán Bleho samozrejme priniesol so sebou aj množstvo vypreparovaných vtákov. Boli medzi nimi mnohé druhy, o ktorých sa žiaci učia na hodinách biológie, napr. kačica divá, potápka chocholatá, myšiarka ušatá, jarabica poľná,  krásne sfarbený rybárik riečny a mnohé iné. Pán Bleho žiakom veľmi pútavo rozprával o živote týchto vtákov, o ich význame pre prírodu a aj pre človeka. Žiaci sa tiež zapojili svojimi otázkami o sťahovaní, o potrave, o hniezdení....Na záver prednášky si žiaci prezreli všetky vypreparované vtáky zblízka a pán Bleho im ešte porozprával, ako sa také preparáty pripravujú.

Prednáška o vtákoch bola naozaj nesmierne zaujímavá, žiakom sa veľmi páčila a sme radi, že sme sa jej mohli zúčastniť. Ďakujeme touto cestou pracovníčkam Mestského múzea za pozvanie a budeme sa tešiť na ďalšie.