• Deň Zeme 2016

• Naša škola  venuje veľkú pozornosť environmentálnej výchove. Preto niet divu, že jedným z dní, ktoré si pripomíname v škole, je samozrejme Deň Zeme, ktorý pripadá na 22. apríl.

Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Tento deň sa začal oslavovať od roku 1970. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytované Zemou. Je potreba si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi. Heslom pre tento rok je „Stromy pre Zem“ – „Trees for the Earth.“ Skupina EARTH DAY network vyzýva verejnosť, aby im pomohla dosiahnuť jeden z ich doteraz najambicióznejších cieľov a to v priebehu nasledujúcich piatich rokov, k 50. výročiu Dňa Zeme v roku 2020, vysadiť 7,8 miliardy stromov! Jeden strom za každého človeka na planéte.

V priebehu týždňa od 18. do 22. apríla prebiehali na našej škole na vyučovaní rôzne environmentálne aktivity, cieľom ktorých bolo pripomenúť dôležitosť tohto dňa. Žiaci 4. ročníka na prírodovede sledovali film Vodné toky Požitavia a tiež si zahrali pexeso s názvom Naše lesy. Piataci na biológii vytvárali koláž na tému Ekosystém lesa a na geografii sa pohrali so zemeguľami, z ktorých vytvorili krásnu húsenicu. Šiestaci zašli aj do prírody na Eko – exkurziu do Topoľčianok s pani učiteľkou Strapáčovou a pánom učiteľom Holečkom. Na geografii si pozreli dokument o najstaršom národnom parku – Yellovstonskom NP a na biológii vytvorili symbolické papierové stromy, ktoré im skrášlia triedu. Aj na hodinách občianskej výchovy a na anglickom jazyku sa pripomenul Deň Zeme – siedmaci pracovali na projektoch s touto témou. Žiaci ôsmeho ročníka na geografii spoznali Národné parky Európy a žiaci deviateho ročníka zasa Chránené územia nášho okolia – Arborétum Tesárske Mlyňany a Zubria obora Lovce. S globálnymi problémami sveta a ohrozením životného prostredia sa žiaci deviateho ročníka stretli aj na hodinách dejepisu, keď si pripomenuli vznik vedy ekológie a začiatky environmentálnej výchovy.

K ďalším environmentálnym aktivitám samozrejme patrí aj zber papiera, úprava areálu školy a takisto pomoc pri čistení mesta – Zelená Hodinka pre Zlaté Moravce. Naši šiestaci a siedmaci vyzbierali veľké množstvo odpadkov, za čo im patrí veľká pochvala. Deň Zeme sme si pripomenuli aj prehliadkou Eko –filmov v MSKŠ, ktoré žiakov nesmierne zaujali. Svedčilo o tom ticho pri sledovaní, obrovský potlesk a množstvo otázok, ktoré položili pánovi Stanovi Kováčovi po skončení filmov. V MsKS sme taktiež vystavovali výtvarné práce našich žiakov, z ktorých bola ocenená práca žiačky Adelky Herdovej.

Aby sme si každý deň pripomenuli, že musíme chrániť tú našu planétu, máme v triedach plagátik vytvorený pre túto príležitosť. Žiaci si tak môžu každý deň naozaj uvedomiť, aká krehká a zraniteľná je naša Zem a že sa o ňu máme starať nielen jeden deň, ale po celý rok.

Na záver citát : „Naučili sme sa lietať v povetrí ako vtáci, potápať sa ako ryby. Zostáva nám už jediné – naučiť sa žiť na Zemi ako ľudia.“      G. B. Shaw