• Týždeň vedy a techniky v Arboréte Mlyňany SAV

• „Študuj vedu a techniku, budúcnosť sa Ti poďakuje.“ – „Future generation“. Toto je reklama, ktorá beží v televízii a motivuje študentov k štúdiu vedy a techniky. Keďže nám záleží na tom, aby aj deti na našej škole mali záujem o vedu, výskum, tiež prírodu a keďže zameranie našej školy je práve na environmentálnu výchovu, zorganizovali sme pre nich exkurziu do Arboréta Mlyňany SAV. Pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2015 Arborétum Mlyňany organizovalo počas týždňa od 9. do 13. novembra rôzne aktivity pre prihlásené školy. A tak sme sa v utorok 10. novembra ocitli so skupinou žiakov v krásnom prostredí Arboréta. Program bol naozaj pestrý, organizovaný odbornými pracovníkmi.

Začiatok exkurzie patril histórii Arboréta. Žiaci sa dozvedeli, že Arborétum založil v roku 1892 Dr. Štefan Ambrózy-Migazzi, šľachtic pochádzajúci z maďarskej Tane. Jeho projekt vždyzeleného parku – Semper vireo na ploche 40 ha patrí k prvým úspešne realizovaným veľkoplošným výsadbám vždyzelených drevín v Strednej Európe. Nasledovala prehliadka krásne sfarbeného jesenného parku so zaujímavým výkladom, pri ktorom žiaci spoznali mnoho druhov drevín a dozvedeli sa rôzne zaujímavosti o nich. Žiaci si počas prehliadky fotili ešte stále kvitnúce rododendróny, obdivovali majestátnosť sekvojovca mamutieho, krásne tvarované listy ľaliovníka tulipánokvetého,  plody cezmíny a ďalšie úžasné druhy drevín.

Po prehliadke nasledovala návšteva škôlky a skleníkov, kde mali možnosť žiaci vidieť techniky množenia drevín (vrúbľovanie, štepenie), ich následné pestovanie v skleníkoch a prípravu na výsadbu a predaj. Dozvedeli sme sa, že existuje výmena semien medzi rôznymi arborétami vo svete, vďaka ktorým sa aj k nám dostávajú cudzokrajné druhy drevín. Arborétum Mlyňany SAV každoročne vydáva ponukový zoznam semien Index Seminum určený pre botanické záhrady a vedecko – výskumné inštitúcie.

Najzaujímavejšou časťou exkurzie pre žiakov ale určite bola návšteva laboratórií. V úvode nás pán Ing. Peter Ferus, PhD., odborný pracovník Arboréta, privítal a oboznámil s výskumnou činnosťou Oddelenia dendrobiológie. Poskytol žiakom vysoko odborný výklad o biotechnologických metódach, o ekofyziologickom výskume a o ďalších zameraniach výskumu Arboréta. Zaujímala nás spolupráca Arboréta s inými štátmi, napr. s momentálne prebiehajúcou spoluprácou s Argentínou. Žiaci mali možnosť vidieť techniku laboratória, kultivačné komory  napr. špeciálny mikroskop a rôzne iné prístroje.  Dokonca sa na chvíľu sami stali odbornými pracovníkmi a vyskúšali si prácu v laboratóriu. Konkrétne išlo o množenie rastlín v sterilnom prostredí do sklených bánk. Žiakov táto časť exkurzie v laboratóriách zaujala najviac.

Myslím si, že práve tým sa splnil náš cieľ - priviesť deti zaujímavou formou k vede a výskumu. Teší nás, že sme pripravili pre našich žiakov zaujímavú exkurziu, z ktorej si odniesli mnoho zážitkov, vedomostí a inšpirácií do svojej budúcnosti.