• Svetový deň boja proti AIDS

• V utorok 1. decembra sme na našej škole pripravili pre žiakov 8. ročníka prednášku s názvom Svetový deň boja proti AIDS, pretože práve 1. december bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou WHO za deň boja proti zákernej chorobe, akou AIDS bezpochyby je. Na celom svete sa už od roku 1988, kedy bol vyhlásený tento deň,  venuje veľká pozornosť boju proti AIDS a ľudia si pripínajú červenú stužku. Cieľom je upozorňovať ľudí na problém choroby, zlepšiť vedomosti o nej, o šírení, prenose a najmä prevencii.

Prednáška pre ôsmakov obsahovala témy ako – Čo je AIDS?, Čo je HIV?, Ako funguje vírus? História vzniku HIV, AIDS, Prenos vírusu HIV, Štádiá ochorenia, Prevencia, Starostlivosť o HIV infikovaných a Výskyt HIV vo svete a na Slovensku.

Žiaci sa oboznámili s tým, čo znamenajú vlastne skratky AIDS, HIV, ktoré sú odvodené z anglických slov. Dozvedeli sa, ako sa vírus HIV môže a nemôže prenášať.  Žiakov veľmi zaujala informácia, že vírus sa môže preniesť napríklad  aj pri aplikácii piercingu. Dôležitou témou bola samozrejme prevencia a prípadná starostlivosť o infikovaných. Boli im poskytnuté dokonca informácie o možnosti testovania na Slovensku, konkrétne v Nitre. Prekvapili ich aj čísla, ktoré sa každoročne menia a bohužiaľ majú stúpajúcu tendenciu. V Slovenskej republike bola od roku 1985 do 30. septembra 2015 diagnostikovaná infekcia HIV u 664 občanov SR, u 83 z nich sa vyvinuli klinické príznaky AIDS. Z občanov SR išlo o 578 mužov a 86 žien.

Záver bol venovaný diskusii a verím, že si žiaci z prednášky odniesli množstvo nových, zaujímavých, ale najmä poučných informácií o AIDS a HIV.