• BOZP pre žiakov

• Školenie BOZP pre žiakov ZŠ, Robotnícka 25, Zlaté Moravce,

na začiatku školského roka

ZŠ, robotnícka 25 v Zlatých Moravciach zabezpečuje výchovu a vzdelávanie, zabezpečuje sústavne aj ochranu žiakov pred rizikami porúch zdravého vývoja. Len dôsledným rešpektovaním Školského poriadku predídeme škodám na zdraví. Preto každý žiak je povinný dodržiavať v škole predpisy bezpečnosti práce:

• Žiak do školy prichádza riadne oddýchnutý. Je zakázané do školy nosiť alkohol, omamné prostriedky, alebo prísť do školy pod vplyvom alkoholu a omamných látok.
          • V škole sa žiaci prezúvajú. Prezuvky musia spĺňať hygienické a bezpečnostné kritériá (nemú to byť tenisky). Nesmú sa vyzúvať, aby nespôsobili úraz. Je zakázané stúpať si po prezuvkách. Veľmi veľa úrazov nastáva pri behaní cez prestávky po chodbách, narazenie do presklených dverí. I napriek tomu, že na chodbách cez prestávky je pedagogický dozor, nedodržiavanie Školského poriadku a nerešpektovanie učiteľa sa môže skončiť vážnym zranením, pričom učiteľ nevie pri množstve žiakov úrazu zabrániť. Nerešpektovanie pedagogického dozoru bude klasifikované ako porušenie Školského poriadku a budú vyvodené dôsledky.
          • Učebne výpočtovej techniky , cvičná kuchynka, dielne a telocvičňa sú priestory neprístupné bez vyučujúceho. Preto musia byť cez prestávky riadne zamknuté a žiaci do týchto priestorov  vstupujú len pod dozorom vyučujúceho, pričom rešpektujú jeho pokyny a prevádzkové predpisy BOZP, s ktorými ich učiteľ odborných predmetov v septembri oboznámi a sú trvalo vyvesené v učebniach.
          • Na hodinách telesnej a športovej výchovy sa riaďte pokynmi učiteľa. Necvičiaci žiaci, ktorí majú lekárske potvrdenie, alebo ich učiteľ oslobodí od cvičenia na hodine (zdravotný stav), nesmú opustiť budovu školy. Zdržujú sa na mieste, ktoré im určí vyučujúci. Ten vykonáva občasný dozor, alebo dozorom poverí pedagóga, ktorého pokyny ste povinní rešpektovať. Pri cvičení na ihrisku je zákaz liezť na bránky, tie musia byť riadne ukotvené.
          • Žiaci v priebehu vyučovania sú povinní hlásiť každý úraz – drobné poranenie. Hlási ho učiteľovi, na ktorej hodine k drobnému poraneniu došlo. Učiteľ vedie o tomto úraze evidenciu v knihe úrazov. Pri úrazoch, ktoré sa neskoro nahlásia je ťažké dokázať, kde a kedy k nim došlo. Preto každý žiak povinne v tú hodinu a deň hlási každé drobné poranenie. Úraz nemožno uznať ako školský, keď žiak nenahlásil drobné poranenie v ten deň a hodinu.
          • V prípade, že žiak prichádza do školy na bicykli je zakázané sa na ňom voziť v priestoroch školy a po chodníkoch. Žiak ide vedľa bicykla až na štátnu cestu.
          • Do školy je zakázané nosiť ostré predmety s ktorými by žiak mohol poraniť spolužiaka, chemikálie, elektrické prístroje, horľavé látky.
          • Je zakázané šikanovanie spolužiakov. Každý školský úraz bitkou – napadnutím spolužiaka sa rieši i za spolupráce rodičov a vyvodzujú sa výchovné opatrenia (zaplatenie nákladov – regresu za ublíženie na zdraví)
          • K vážnym poraneniam dochádza pri žartovaní – neúmyselným zavinením (odtiahnutie stoličky, hádzanie kružidla, ostrých predmetov). Učitelia budú vyvodzovať výchovné opatrenia za porušenie Školského poriadku.
          • Žiak sa zo školy nemôže svojvoľne vzďaľovať z objektov ZŠ. Učiteľ na každej hodine kontroluje fyzickú prítomnosť žiaka v triede.
          • K lekárovi je povinný žiak sa vypýtať od triedneho učiteľa, ktorý si overuje potrebu lekárskeho ošetrenia písomne od rodičov.