• Zdravie na tanieri

• K dôležitým činiteľom, ktoré ovplyvňujú zdravotný stav človeka, patria nepochybne výživa a stravovanie. Zdravá výživa zaisťuje optimálne nároky organizmu na rast a vývoj, na psychickú výkonnosť, na obranyschopnosť voči vnútorným a vonkajším vplyvom. Všetci veľmi dobre vieme, že zdravá výživa nie je témou iba jedného dňa. Je to súčasť životného štýlu a súvisí s tradíciami, kultúrou a vzdelaním. Žijeme v 21.storočí, kde sa v dôsledku vedecko-technického rozvoja náš spôsob života stal omnoho pohodlnejším a obezitou začali trpieť už aj deti predškolského a školského veku. Keďže táto situácia nie je ľahostajná ani nám tu v Základnej škole na Robotníckej ulici, od septembra roku 2017 sme pristúpili k určitým zmenám, aby sme aspoň čiastočne eliminovali tento nežiadúci stav.

Základnou požiadavkou a úlohou v školskom stravovaní, ktorá pretrváva aj naďalej je zachovať výrobu jedál a nápojov z čerstvých surovín, používať potraviny najvyššej kvality, stravu pripravovať podľa receptúr pre školské stravovanie vydaných ministerstvom školstva, zásad pre zostavovanie jedálnych lístkov a finančných podmienok na nákup potravín. Avšak zmenou niektorých požadovaných komodít sa môžeme prepracovať k výsledku, ktorý povedie k obmedzeniu obezity. Deti stravujúce sa v našej školskej jedálni dostávajú jedlo s takou výživovou hodnotou akú pre svoj vek potrebujú. Doma sa dnes varí málo, vo veľkej miere sa používajú polotovary, preto mnohé deti len veľmi ťažko oceňujú zmeny, ktoré zavádzame.

Tu sú niektoré z nich:

1. Pravidelne /väčšinou/ v pondelok pripravujeme zeleninové pokrmy, ktoré pripravujeme z čerstvej zeleniny a strukovín, s možným použitím  rastlinnej smotany.
          2. Polievky ktoré treba zahustiť, zahusťujeme múkami ako je špaldová, šošovicová, hrachová, fazuľová, bezlepková atď...
          3. Mäso podávame zásadne čerstvé z overených zdrojov. Mleté mäsá si pripravujeme sami.
          4. Väčšinu jedál pripravujeme v konvektomate, vrátane vyprážaného pokrmu, ktorý takto pripravovaný spotrebuje o minimálne polovicu tukov menej.
          5. Jedlá dochucujeme zásadne čerstvými bylinkami ako je petržlenová vňať, kôpor, bazalka, tymian atď.
          6. Čerstvú zeleninu podávame vo forme šalátov alebo oblohy alebo pridávaním do polievok a hlavných jedál.
          7. Ak to finančná norma povolí ovocie alebo ovocný príkrm podávame dvakrát v týždni.
          8. Dôsledne dbáme na to aby bola zabezpečená vyvážená strava počas piatich stravovacích dní a to v pomere: 2x mäso,1xpolomäsité jedlo,1xmúčne a 1x zeleninové jedlo.

Samozrejme dalo by sa toto zmeniť ešte ďaleko viac, avšak jednak sme limitovaní finančnou normou a ako som už spomenula, je to proces ktorý nemožno uskutočniť zo dňa na deň.

Preto našim poslaním a poslaním kolegov z pedagogického zboru ostáva – naďalej s láskou a trpezlivo a možno aj hravou formou presviedčať deti ku konzumácii hlavne zeleniny, ovocia a všetkých pripravovaných zdravých jedál v našej školskej jedálni.

vedúca ŠJ