• Poruchy správania a pozornosti žiaka

PORUCHY SPRÁVANIA

Dovoľte mi, aby som dala do pozornosti aj prípadné poruchy pozornosti  a správania žiaka, ktoré môžu byť spôsobené syndrómom ADD/ADHD.

Rodič by mal sledovať správanie i vzdelávacie výsledky svojho dieťaťa.

V prípade, ak aj po určitých výchovných opatreniach zo strany rodiča, sa tieto neustále opakujú, môže ísť práve o daný syndróm. Ten je dôležité vyšpecifikovať odborným vyšetrením v príslušnom CPPPaP.

Ale pozor! Nie všetky prejavy nevhodného správania žiakov sú podmienené týmto syndrómom. Niekedy je to nevhodná spolupráca rodičov a učiteľov. Zvlášť v dnešnej dobe, keď postavenie učiteľa v hodnotovom rebríčku výrazne kleslo!

Preto vyzývam všetkých rodičov, ktorým záleží na budúcnosti ich detí, aby s deťmi čo najviac komunikovali, sledovali ich záujmy, s kým sa stretávajú, čo uznávajú a pravidelne sa informovali o výchovných i vzdelávacích výsledkoch svojich detí.

Verím, že spoločnými silami prispejeme k tomu, aby sme s hrdosťou  mohli odovzdať našu spoločnosť ďalšej generácii.

PORUCHY POZORNOSTI

Do veľkej „rodiny“ porúch spôsobených oslabením centrálnej nervovej sústavy ( kam patria i vývinové poruchy učenia ), patria poruchy pozornosti s hyperaktivitou ( ADHD ), poruchy pozornosti bez prítomnej hyperaktivity (ADD ).
          Charakteristické prejavy ADD, ADHD:
          - malé rozpätie pozornosti, neschopnosť sústrediť sa na práve riešenú
          úlohu, neschopnosť dokončiť začatú úlohu, sledovať priebeh vyučovania,
          či inštrukcie v domácom prostredí,
          - dieťa sa nechá ľahko rozptýliť vonkajšími stimulmi, nekontroluje svoje prejavy, neobstojí
          v rade, nevie sa hrať potichu, skáče do reči, neuvedomuje si nebezpečenstvo, dôsledky
          svojho konania,
          - nadmerne veľa rozpráva / často odbieha od témy /, dieťa býva často nepokojné a nervózne
          bez zjavnej príčiny, stráca svoje osobné veci, nedokáže si udržiavať poriadok vo svojich
          veciach / napr. na vyučovaní na jeho lavici /.
          Všetky uvedené prejavy sa môžu vyskytnúť v najrôznejších kombináciách / taktiež často i v spojitosti s vývinovými poruchami učenia /, v rozmanitej intenzite a závažnosti. Vďaka spomenutým prejavom v správaní dochádza k narušeniu vzťahov v rodine, ale i vzťahov medzi vrstovníkmi a tak narastá riziko sociálnej izolácie dieťaťa.

V prípade akýchkoľvek otázok vám s radosťou odpoviem na mojej mailovej adrese či priamo počas konzultačných hodín.

(Prosím, aby ste sa na prípadnú konzultáciu vopred nahlásili.)

Veľa spokojných detí a rodičov....