Deň Zeme 2017

Dátum 22. apríl poznajú všetci naši žiaci veľmi dobre. Každoročne si totiž v tento deň pripomíname hádam najvýznamnejší deň environmentálneho kalendára a to Deň Zeme. Bolo to totiž práve 22.apríla v roku 1970, keď vedci, hlavne ekológovia v USA ovplyvnení fotografickými a telegrafickými snímkami z kozmu, dokumentujúcimi krehkosť a zraniteľnosť Zeme demonštračne vyzvali ku spoločnému celosvetovému úsiliu za ochranu Zeme so všetkým, čo ju robí jedinečnou.

Naša škola venuje environmentálnej výchove veľkú pozornosť. Rozhodli sme sa preto, že si Deň Zeme pripomenieme tento rok nielen nástenkou, či rozhlasovou reláciou, ale súťažou. Nazvali sme ju EKODEŇ. Počas 2 vyučovacích hodín súťažili žiaci 2. stupňa v jedálni školy. Súťaž pozostávala z niekoľkých aktivít, za ktoré triedy získavali body. Prvá aktivita mala názov – „Čo nájdeme v lese?“. Každá trieda dostala vrece, v ktorom mali rozpoznať po hmate, čo do lesa patrí a čo tam nechávajú ľudia ako odpad. Bola tam napríklad šiška, mach, bukvice, kôra, koža hada.....ale aj papiere, plastový vrchnák, sklenený pohárik a iné predmety, ktoré do lesa naozaj nepatria. Aj triedni učitelia mohli pre svoju triedu získať body a to kreslením v aktivite – „Nakresli prírodu!“. Žiaci pre nich vyžrebovali tému a už sa aj kreslili žabky skáčuce cez potok. Vyučujúci si naozaj dali záležať a žiaci ich odmenili obrovským potleskom. Kreslili aj žiaci, ale so zaviazanými očami. Nakresliť mravca, ťahajúceho do mraveniska osu, nebolo ľahké, ale decká to zvládli výborne. Aby sme zdôraznili potrebu ochrany miznúcich rastlín a živočíchov na našej planéte, pripravili sme aktivitu – „Ohrozené puzzle“. Najskôr sme žiakov oboznámili s najohrozenejšími druhmi rastlín a živočíchov, ktoré neskôr skladali ako puzzle. Hotové, poskladané obrázky vybratých druhov čo najrýchlejšie nalepili na výkres, aby získali body. Chránené živočíchy máme samozrejme aj na Slovensku. A tie žiaci spoznávali v aktivite – „Poznaj a chráň.“ Zapisovali 30 druhov našich ohrozených živočíchov, ktoré sa im ukázali postupne v prezentácii. Bol to napr. bocian biely, salamandra škvrnitá, roháč obyčajný...a množstvo ďalších druhov. Žiaci sa o prírode učia na hodinách biológie v súvislosti s ekosystémami. Aby sme im pripomenuli dôležitosť prepojenia života živočíchov a rastlín v ekosystéme, pripravili sme aktivitu s názvom – „Veselé vety o ekosystéme.“ Úlohou bolo vytvoriť na daný ekosystém z vybratých biologických pojmov čo najdlhšiu vetu. Každé slovo znamenalo bod pre triedu. Po sčítaní všetkých bodov za jednotlivé aktivity, sme vyhodnotili poradie tried. Najviac bodov v súťaži získali ôsmaci, ktorých sme odmenili zdravou desiatou a diplomom. Druhé miesto získali siedmaci a tretie miesto žiaci šiestej triedy.

Po súťaži nasledovala prehliadka Ekofilmov v MsKS, na ktorú každoročne radi chodíme. Pozreli sme si prácu ochranárov CHKO Ponitrie v 2 dokumentárnych filmoch a žiaci sa mali možnosť spýtať na ich náročnú, ale krásnu prácu.

Snažíme sa vštepovať našim žiakom myšlienku, že by  mali myslieť na našu Zem každý deň, nielen počas významných dní. Dnes vo svete mocnejú názory, aby bol naozaj každý deň pre ľudstvo Dňom Zeme. Sme radi, že sme to našim žiakom naozaj zdôraznili a pripomenuli si tento sviatok netradične – súťažou EKODEŇ.